Ndahet nga jeta imazhi i Bashkimit Sovjetik, Igor Kirillov: Njeriu që theksoi ndryshimin mes profesionistit dhe gazetarit të thjeshtë

Ndahet nga jeta imazhi i Bashkimit Sovjetik, Igor Kirillov: Njeriu që theksoi ndryshimin mes profesionistit dhe gazetarit të thjeshtë

Igor Kirillov iu dha urdheri i Nderit nga Presidenti rus Vladimir Putin në 2018

Rusi- Igor Kirillov, gazetari më i rëndësishëm i ‘epokës’ komuniste dhe më vonë, njihet nga publiku vendas e më gjerë si dëshmitari kryesor i periudhave historike dhe identifikohet si imazhi kryesor i BRSS. Vdekja e tij në moshën 89- vjeçare la pas një standart të ri për gazetarët që do e pasonin duke vënë në dukje diferencimin mes një profesionisti dhe një gazetari.

Kirillov ishte lexuesi dhe folësi kryesor i lajmeve në TV Sovjetik, si i tillë ai informoi shikuesit për sputnikun e parë në hapësirë ​​dhe dërgoi komunikatat e Partisë Komuniste.

Ai gjithashtu ankoroi të gjitha ngjarjet kryesore sovjetike: nga paradat e Sheshit të Kuq të Moskës deri te kongreset komuniste. Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991.

Kur liderët sovjetikë vdiqën njëri pas tjetrit ishte Igor Kirillov ai që dha komente për varrosjet e tyre në Murin e Kremlinit.

Por, fundi i viteve 1980, do  të theksonte edhe më shumë hendekun e performancës së Kirillov dhe gazetarëve të rinj.

Si rrjedhojë pas Bashkimit Sovjetik edhe fytyra e Igor Kirillov filloi të zhdukej nga ekranet televizive.

Rreth viteve 1990 Kirillov u shpreh se kjo që po ndodhte në transmetime ishte një fatkeqësi. Spirancat e reja, tha ai, ishin shumë të nxituar, duke shtuar se "rusëve nuk u pëlqen që njerëzit të flasin shpejt."

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Dalin pamjet, si u shkrumbua nga flakët fabrika e bojërave të ‘Deutsch Color’

Dalin pamjet, si u shkrumbua nga flakët fabrika e bojërave të ‘Deutsch Color’