Ndahet nga jeta pediatri dhe profesori i njohur shqiptar

Ndahet nga jeta pediatri dhe profesori i njohur shqiptar

Prof.Thoma Kristo

Është ndarë nga jeta ditën e sotme, profesori Thoma Kristo, mjeku i njohur i fëmijëve dhe pedagog i shquar në Fakultetin e Mjekësisë. Prof.Thoma Kristo, ka qenë ndër të parët themelues të pediatrisë shqiptare dhe të fakultetit të Mjekësisë.

Prof. Thoma Kristo u diplomua ne Budapest, Hungary me medalje ari.  Pas kthimit në Shqiperi filloi  punën si pedagog në Fakultetin e Mjekësisë dhe si shefi Pediatrisë deri në momentin e daljes në pension.

Profesori i ndjerë Thoma Kristo bënte pjesë në brezin e parë të pediatërve shqiptarë, të cilët themeluan dhe ngritën shërbimet universitare të specializuara në shërbimin spitalor kombëtar dhe në Fakultetin e Mjekësisë.

Gjatë karrierës së tij të gjatë, të pervijuar nga shkenca dhe humanizmi, Profesori i nderuar ka mbajtur detyra te rëndësishme, si drejtues shërbimi dhe departamenti në strukturat shëndetësore universitare të sëmundjeve të fëmijëve dhe njihet si themelues i Shërbimit Universitar te Kardio-Pediatrisë.

Ai ishte autor i shumë monografive dhe teksteve mësimore për pediatrinë dhe shëndetin e femijëve dhe gjithashtu i dhjetra artikujve, kumtesave dhe referimeve shkencore brenda dhe jashtë vendit. Kontribut ky që ka vazhduar deri në fund të jetës së tij.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mario: 18/08/2019 11:30

  I PA haruar qofte kujtimi i por.kristo.ngushellimet me te perzemrat familjes

  Përgjigju
 • Fredi: 18/08/2019 10:37

  Sa keq, këta njerëz të lartë duhet të rrojnë shumë...shumë! Për të tillë Njerëz kemi nevojë se na ka myt e keqja në t kater anët!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Sot festa e Sulltan Nevruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj

Sot festa e Sulltan Nevruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj