Ndërtuesit do subvencionohen me 30% për çmimet e rritura të lëndëve të para! Ibrahimaj: Po diskutojmë 2 strategjitë e taksimit për profesionet e lira

 

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj dha detaje për taksimin e profesioneve të lira duke thënë se po diskutohen 2 strategjitë, por vëmendje më të madhe do të marrë pasi të dalë akti normativ.

"Ka disa forma taksimi të parashikuara, një formë është në mënyrë progresive, një formë tjetër është biznesi mund të zgjedh formën e taksimit. Do ketë vëmendjen e duhur pasi të dalë akti normativ", tha Ibrahimaj.

Gazetarja e Report Tv, Eliza Gjediku e pyeti edhe për mbështetjen e ndërtuesve për çmimet e rritura dhe ministrja shpjegoi se do të subvencionohen me 30% për çmimet e lëndëve të para.

"Akti normativ ka kaluar në mbledhjen e qeverisë, parashikon kompensim për rritjen e çmimeve deri në 30%. Parashikon që autoritetet kontraktuese të marrin në analizë, çmimet e çimentos, hekurit, bitumit, bakrin etje.. që janë shtrenjtuar, do analizojmë çmimet dhe faturat duhet të njihet 30% rritja e çmimeve. Fondi i kompensimit do të përcaktohet në varësi të kërkesave", tha Ibrahimaj.


Lajmi kryesor:

Situata ekonomike në vend, ministrja e Financave: Kemi ngadalësim të ritmit të rritjes së çmimeve! Po diskutojmë 2 strategjitë e taksimit për profesionet e lira


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Nis sot zbatimi i Amnistisë Penale, 3800 përfitues! Lirohen 700 të burgosur, ulje dënimi për 400 të tjerë

Nis sot zbatimi i Amnistisë Penale, 3800 përfitues! Lirohen 700 të burgosur, ulje dënimi për 400 të tjerë