‘Ndizen’ tensionet në Siri, Turqia shpërthime me avionë ushtarak në grupet kurdë (VIDEO)

Disa media të huaja kanë raportuar se Turqia ka bombarduar grupet kurdë në Siri me anë të avionëve ushtarakë.

Autoriteti i udhëhequr nga kurdët në Sirinë verilindore u bëri thirrje banorëve të bashkohen kundër çdo sulmi të mundshëm nga Turqia, duke paralajmëruar se një ofensivë e tillë do të çonte në luftë të gjatë.

Deklarata nga Administrata Autonome e Sirisë Veriore dhe Lindore erdhi një javë pas një shpërthimi të 13 nëntorit që synoi rrugën e zhurmshme Istiklal të Stambollit - një rrugë e njohur e mbushur me dyqane dhe restorante - dhe la gjashtë persona të vdekur, duke përfshirë dy fëmijë. Më shumë se 80 njerëz u plagosën gjithashtu në sulmin, i cili erdhi si një kujtesë e ashpër e bombave në qytetet turke midis 2015 dhe 2017, duke shtypur ndjenjën e sigurisë së publikut.

Autoritetet turke fajësuan për sulmin Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, si dhe grupet kurde siriane të lidhura me të. Grupet militante kurde kanë mohuar përfshirjen.

Turqia ka nisur tre operacione të mëdha ndërkufitare në Siri që nga viti 2016 dhe tashmë kontrollon disa territore në veri.

"Në kohën kur të gjitha institucionet mohuan çdo lidhje me këtë krim, regjimi turk këmbëngul në trillimet dhe gënjeshtrat e tij," tha administrata kurde, duke shtuar se kërcënimet vijnë përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm në Turqi.

Në Irakun fqinj, Konsullata e Përgjithshme e SHBA-së në Erbil tha se po monitoron "raporte të besueshme me burim të hapur" të veprimeve të mundshme ushtarake turke në Sirinë veriore dhe Irakun verior në ditët në vijim. Qeveria amerikane vazhdon t'i këshillojë me forcë qytetarët amerikanë që të shmangin këto zona, tha ai.

SHBA është një mbështetëse e fortë e luftëtarëve kurdë në Sirinë veriore, të cilët luajtën një rol të madh në betejën kundër grupit të Shtetit Islamik gjatë viteve të fundit. SHBA ka qindra trupa të dislokuara në Sirinë lindore.

Turqia dhe Uashingtoni e konsiderojnë PKK-në një grup terrorist, por nuk pajtohen për statusin e grupeve kurdë siriane, të cilat kanë qenë aleate me SHBA-në në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik në Siri.

Autoriteti i udhëhequr nga kurdët në Sirinë verilindore tha se nëse Turqia sulmon, atëherë luftëtarët në zonë do të kenë "të drejtën të rezistojnë dhe të mbrojnë zonat tona në një mënyrë të madhe që do ta çojë rajonin në një luftë të gjatë".

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

'Nuk e mposht askush, as shoku i skuadrës', te Red Bull shpallin fituesin e sezonit që në qershor

'Nuk e mposht askush, as shoku i skuadrës', te Red Bull shpallin fituesin e sezonit që në qershor