Ndërron jetë në moshën 73-vjeçare këngëtarja kosovare Shahindere Bërlajolli-Stafai

Shahindere Bërlajolli-Stafai

Shahindere Bërlajolli-Stafai

Ndërron jetë në moshën 73-vjeçare këngëtarja nga Kosova, Shahindere Bërlajolli-Stafai.

Lajmin për vdekjen e këngëtares Bërlajolli-Stafai e ka publikuar djali i saj Astrit Stafai pëmes rrjetit social Facebook.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se vdekja e këngëtares Bërlajolli-Stafai është humbje e madhe për të gjithë.

“Ajo me dekada dha kontribut për pasurimin e thesarit të këngës shqipe dhe është vlerë e madhe për trashëgiminë”, ka shkruar Thaçi në rrjetin social Facebook.
Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, e ka quajtur të trishë lajmin për ndarjen nga jeta të këngëtares Bërlajolli-Stafai, duke e cilësuar si humbje të madhe.

“Shahindere Bërlajolli me zërin e saj unik, i dha muzikës tonë perla të cilat do t'i kujtojmë përherë me nostalgji. Repertori i saj i pasur gjysmë-shekullor, është vlerë për këngën dhe lirikën shqipe. Me dashuri do t'i kujtojmë përherë këngët e saj origjinale popullore 'Në zabel të erdha', 'Miriban', "Kush ma i pari bani", "O bylbyl me pika-pika", "Një lule në Gostivar", "Gajdexhiu", "Baresha e dashnume", "Lules" etj. Me këto këngë u rritën gjenerata të tëra. Opusi i saj muzikor do të mbesë përherë thesar autokton i muzikës burimore shqiptare”, ka shkruar Dumoshi në Facebook.

Shahindere Bërlajolli-Stafai

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Finalja e Conference League, Duka falënderon Ramën, Veliajn dhe të gjitha institucionet që ndihmuan në suksesin