Në 2025-2026 ulen përfituesit e ndihmës ekonomike, rritet punësimi dhe pagat për arsimin dhe shëndetësinë! Transport falas për nxënësit dhe mësuesit

Numri I individëve që përfitojnë nga skema e ndihmës ekonomike për vitet 2025-2026 parashikohet të ulet me 500 familje, dhe pritet të jetë mesatarisht 64 000 përfitues në vit pasi synohet punësimi i anëtarëve të familjeve përfituese. Të dhënat janë përfshirë në prioritetet e ministrisë së Shëndetësisë që po diskutohet në komisiomnet parlamentare. Sipas draftit rreth 78.2 mld lekë do të  investohen në fushën e shëndetësisë, ndërsa për periudhën 2024-2026 parashikohet të shtohen seancat e trajtimit për pacientët që përfitojnë nga trajtimi me dializë, rritje e numrit të pacientëve që përfitojnë nga paketat e kardiokirurgjisë dhe kardiologjisë, mbështetje e politikës së rimbursimit të fishave të diabetit, financimi i shërbimit të kontrollit bazë mjekësor për të paktën 50% të numrit të shtetasve të moshës 35-70 vjeç. Ndër invsetimet e parashikuara për këtë periudhë përfshihen edhe disa rikonstruksione spitalesh.

Ministria e Arsimit për vitin 2024 do të ketë një buxhet prej 48.5 miliardë lekësh, shumë që është më e lartë se viti aktual që kishte një fond prej 47.1 miliard lekë. Sipas prioriteteve që shoqërojnë projektbuxhetin, ministria e Arsimit ka objektiv që nëpërmjet politikave të saj të shtojë numrin e nxënësve që ndjekin arsimin e mesëm publik nga 82% në vitin 2024 në 90% në vitin 2026, por synohet të rritet dhe frekuentimi I arsimit bazë. Në vitin 2026, 100% e shërbimit arsimor do të realizohet vetëm me një turn thuhet në prioritetet e ministrisë .

Mësuesit e arsimit Bazë, ata të Diasporës dhe mësuesit ndihmës për fëmijët me Aftësi të Kufizuar parashikohet që të trajnohen çdo vit.

Një pjesë e buxhetit do të shkoj gjithashtu për përfituesit e bursave financiare sa paga minimale i studentëve ekselentë si dhe ato që studiojnë në programe të përcaktuara prioritet kombëtar si dhe do të investohet për kërkimin shkencor.

Brenda vitit 2024 do të realizohet objektivi i vendosur për të arritur një nivel page mesatare prej 900 euro në muaj. Projektbuxheti parashikon rritjen e mëtejshme të pagave të mjekëve të përgjithshëm, infermierëve dhe punonjësve të tjerë shëndetësorë, mësuesve në arsimin parauniversitar. Efekti i përgjithshëm në buxhet për financimin e kësaj reforme madhore në sistemin e pagave kap vlerën 39 miliardë lekë”.

 

M.T/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Transportonin emigrantë të paligjshëm kundrejt parave, dy të arrestuar në Gjirokastër

Transportonin emigrantë të paligjshëm kundrejt parave, dy të arrestuar në Gjirokastër