POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Në dy ditët e para të 2019-s, shpëtohen 400 emigrantë në detin Mesdhe

Rojet bregdetare spanjolle shpëtuan gjatë dy ditëve të para të janarit 401 emigrantë të cilët u përpoqën të kalonin Mesdheun.  Një zëdhënëse e njësisë së shpëtimit të jetëve tha se 111 persona u shpëtuan të martën në Ngushticën e Gjibraltarit dhe 290 të mërkurën.

Të paktën 769 emigrantë kanë vdekur në vitin 2018 në këtë pjesë të Mesdheut, mes të Afrikës Veriore dhe Spanjës sipas raportit të fundit të lëshuar më 19 dhjetor nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IMO). Sipas CEAR, një organizatë jo-qeveritare për refugjatët, ky është numri më i madh i njerëzve që kanë vdekur duke u përpjekur për të mbërritur në brigjet spanjolle që nga viti 2006.

 

Komento