Në kremtimin e 1 vjetorit të protestave, Parisi 'mbytet' nga Jelekët e Verdhë (VIDEO)

Në kremtimin e 1 vjetorit të protestave, Parisi 'mbytet' nga jelekverdhët të cilët kanë dalë në rrugët e Parisit.

Kazanë në flakë, barrikada dhe lançim të sendeve kundër agjentëve të policisë në jug të kryeqytetit.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe nuk lejoi protestuesit të bllokojnë rrugët kryesore.

Deri në mesditë, sipas policisë, në Paris janë arrestuar 24 protestues. “Jelekët e verdhë” i nisën protestat e tyre në mesin e muajit nëntor të vitit të shkuar.

Protestat u nxitën fillimisht nga rritja e çmimit të naftës dhe kostove të larta të jetesës, por ato vijuan më pas në lëvizje kundër presidentit Emmanuel Macron dhe reformave ekonomike të qeverisë.

Protesta e sotme është e 53, megjithëse gjatë vitit lëvizja gradualisht ka humbur vrullin e fillimit.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se i kemi kapacitetet e duhura për të përballuar koronavirusin?

Komento