Në krye të “Opera-s”, Voshtina rikthehet më e pushtetshme, flet dhe për konfliktet e hershme! 112, 7 mln lekë faturë, Ministria: Nga 1 korriku rriten pagat, ja kush përfiton

Pas 6 vitesh menaxhimi të Zana Çelës, e cila humbi garën për mandat të tretë, artistëve të “Operas” u prezantohet në ambientet e rikonstruktuara drejtoresha e re, violinistja Abigela Voshtina.

“Nuk më ngelet tjetër veçse t’i uroj suksese Abigelës, së cilës i përsëris mbështetjen time”, thotë ministrja e Kulturës Elva Margariti.

“Kam përpara dy sfida, njëra e të bërit nënë për herë të parë, tjetra e të qenit drejtor”, thotë drejtorja e re e “Operas”, violinistja Abigela Voshtina.

Si ish-Drejtoreshë Artistike e “Operas”, Voshtina nuk është emër i panjohur për artistët e këtij institucioni. E kritikuar prej disa prej tyre, veçmas artistët e Orkestrës Simfonike, për mënyrën e menaxhimit, por edhe e lakuar për përplasjet me ish-drejtuesin  e “Operas”, balet-maestron Ilir Kerni, shpjegon si do të ndikojë kjo eksperiencë në detyrën e re.

“Kam ardhur si violiniste u bëra drejtor. Kemi pasur shumë përplasje, që së pari ka ardhur nga mentaliteti i punës, sepse unë nuk kisha punuar asnjëherë në Shqipëri. Jam larguar 19-vjeç, jam kthyer 39-vjeçe dhe jam mësuar me një lloj bagazhi, kulture, pune, që nuk po them se është më mirë, apo më keq, por që ëshët ndryshe kjo është e sigurt. Absolutisht që kjo përvojë më ka vlejtur, ndërsa largimi im ka ardhur me dëshirën time të plotë, në nëntor të 2021-shit”, shprehet më tej Voshtina.

Pasja e një sezoni 2-vjeçar por edhe mbështetja në Bashkinë e Tiranës, janë vetëm dy nga pikat e platformës së Voshtinës, që pritet të ndihmojë çuarjen përpara të shfaqjeve dhe angazhimin e artistëve.

“Do të kemi një kalendar të ngjeshur, do të kemi një kalendar 2-vjeçar për herë të parë në institucionin tonë, i cili do të shkruhet dhe do të bëhet.

Peshën për të shpjeguar se çdo të ndodhë me rritjen e pagave të artistëve të tjerë të ‘Operas’, e merr ministrja e Kulturës. Kryeministri Edi Rama ka premtuar më herët  2-fishim të pagave për solistët brenda vitit.

Ministria e Kulturës zbulon për “Report tv” kategoritë që do të përfshihen në rritjen e pagës, ndërsa fatura financiare është përcaktuar 112, 755, 942 ( afro 112,7 milionë lekë) .

“Kemi lënë mënjanë një buxhet të qenësishëm, për rritjen e pagave të TKOB, që do të bëhet me efekt aktiv që prej datës 1 korrik” , shprehet më tej ministrja.

Margariti gjatë fjalës së saj vuri theksin edhe në rritjen e performancës së “Operas” përmes shkëmbimit të përvojave me teatrot e tjerë. Ndërsa investimin në infrastrukturë, premton ta shohim edhe për të tjera institucione të artit e kulturës.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mondi: 01/07/2022 08:01

    Nje pyetje z.drejtoresh Ky premtim per rritje page vjen nga qe produkti juaj po shitet dhe e ka rritur vleren apo si ne rregjimet totalitare jeni bere mbeshtetes te pushtetit dhe per kete shperbleheni, pra ju do publiku dhe ju ndjek apo I duheni pushtetit dhe ju shperblen me taksat Tina?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja