Siguria rrugore, Balla: 13 583 masa administrative, pezullohen 54 lejedrejtimi

Siguria rrugore, Balla: 13 583 masa administrative, pezullohen 54 lejedrejtimi

Foto ilustruese

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka publikuar bilancin e masave të marra nga Policia Rrugore, gjatë javës së fundit, ndaj atyre që kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Balla raporton se vetëm në një javë Policia Rrugore ka dhënë 13583 masa të ndryshme, si dhe janë ndaluar 22 shoferë për shkelje të ndryshme të rregullave të qarkullimit rrugo.

“Policia Rrugore ka rritur kontrollet në gjithë territorin e vendit. Janë ndaluar nga Policia e Shtetit:

 6 persona për drejtim mjeti nën ndikim alkooli;

8 persona pa leje drejtimi mjeti;

4 persona për aksidente rrugore; dhe

4 persona të tjerë për “korrupsion aktiv” të punonjësve të Policisë.

Në zbatim të ligjit për çdo rast të tejkalimit kriminal të shpejtësisë në zonat e banuara dhe në rrugë të tjera, mosdhënia e përparësisë këmbësorëve, parakalimet, vendqëndrimet e gabuara, përdorimi i telefonit gjatë drejtimit apo mos-vendosja e rripit të sigurimit, përdorimi i xhamave të zinj, Policia Rrugore ka dhënë:

13583 masa të ndryshme;

54 masa për pezullim të lejedrejtimit;

24 automjete të bllokuara.

Ndërkohë nxis qytetarët dhe mediat të denocojnë çdo rast të abuzimit të punonjësve të Policisë me detyrën. Agjencia e Mbikëqyrjes Policore dhe agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit duhet të rrisin vigjilencën dhe godasin me ashpërsi çdo përfshirje në veprime korruptive të punonjësve të Policisë së Shtetit”,- shkruan Balla.

K.M/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku