Në prag të vendimit për shkarkim, Meta sfumon thirrjet për luftë me sfurqe e prerje dore para 25 prillit:Ishin metafora dhe epitete! Burgosja e Tahirit, pjesë e drejtësisë me regji

Në prag të vendimit për shkarkim, Meta sfumon thirrjet për luftë me sfurqe e prerje dore para 25 prillit:Ishin metafora dhe epitete! Burgosja e Tahirit, pjesë e drejtësisë me regji

Presidenti Ilir Meta

TIRANË- Në një kohë kur fati i tij në Presidencë është "në fije të perit", Ilir Meta ka sfumuar thirrjet për luftë me sfurqe e prerje dore para 25 prillit, duke i cilësuar thjesht si metafora dhe epitete letrare. Meta tha se nuk ka asnjë shqetësim apo peng nëse shkarkohet.

"Kam mbi 3 vite nën hetim nga komisione qesharake, pse kam mbrojtur interesin kombëtar, sovranitetin dhe integritetin e Shqipërisë. Ndaj nuk mërzitem pse jam i pari President që çohet në Gjykatën Kushtetuese me akuzën për "Agjitacion-Propagande". Me vjen për të qeshur që gjykohem për çështje të karakterit letrar, për metaforat dhe epitetet qe kam përdorur", tha Meta në një intervistë për median shkodrane.

Pikërisht për këto deklarata të tij, ai u pyet edhe seancën e kaluar në Gjykatën Kushtetuese ku ishin jo 1, por plot 72 pyetje, për të cilat Meta thotë se do i përgjigjet personalisht dhe përpara qytetarëve.

"Për 72 pyetjet që më ka bërë Gjykata Kushtetuese do të jap përgjigje para të gjithë qytetarëve, me transparencë të plotë. E përsëris që kam zero shqetësim për çështjen në Gjykatë.

Ai ka komentuar për herë të parë arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Teksa duhet të jetë një president mbi palët e të vlerësojë vendimin e drejtësisë, ai ka zgjedhur që të sulmojë kryeministrin Edi Rama.

" Burgosja e Saimir Tahirit është pjese e drejtësisë me regji. Saimir Tahiri nuk është arkitekti i kanabizimit të Shqipërisë. Ai ka qenë përgjegjës, por kryepergjegjesi është Kryeministri i cili e përdori për të fshehur përgjegjësitë e veta", tha ndër të tjera Meta.  

Ai ka pasur edhe një koment edhe për Lulzim Bashën, i cili e ka futur Metën në 'Trekëndëshin e Bermudës'.

“Kur Lulzim Basha përfshin Sali Berishën në trekëndëshin e Bermundës si mund të mos më përfshijë mua? Çfarë mund të presësh nga një njeri si ai që ka humbur respektin edhe për veten e vet dhe që jeton jashtë realitetit?! Nga një njeri si ai që përpiqet të asgjësojë votën e lirë dhe mendimin ndryshe. E kam të vështirë të gjej diçka logjike tek deklaratat e Lulzim Bashës. Është pa koherencë, pa integritet, pa moral politik, pa logjikë. Po i shërben sa mundet dëmtimit të votës, opozitës dhe pluralizmit politik në vend”, tha Meta. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:29
Meta: Burgosja e Saimir Tahirit është pjesë e drejtësisë me regji

1644064277_16440092581643992939tahiri5.jpeg

Presidenti Ilir Meta  reagon për herë të parë për arrestimin e ish-ministrit Saimir Tahiri. Ai ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, sipas së cili ai qëndron pas dënimit të Tahirit, e ndërsa ka zbuluar edhe bisedën e bërë me të dy.   

"Burgosja e Saimir Tahirit është pjese e drejtësisë me regji. Saimir Tahiri nuk është arkitekti i kanabizimit të Shqipërisë. Ai ka qenë përgjegjës, por kryepergjegjesi është Kryeministri i cili e përdori për të fshehur përgjegjësitë e veta. I kam thënë Ramës që emërimi i tij si ministër ishte një zgjidhje e gabuar. Nuk më dëgjoi. I kam thënë edhe vete Tahirit që ti nuk mund të jesh ministër sepse nuk ke eksperiencë dhe je shume i politizuar, për më tepër që do të keqpërdorin në atë funksion", tha Meta.

B.K./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • luan: 06/02/2022 11:31

  Sot lexova se Ilir Flori Metaj,burri i Monikes dhe presidenti aktual i shkarkuar dhe qe neser presim te "dekorohet" nga GJK, ne vitin 1992 paska qene se bashku me Berishen,ne te njejten parti dhe me urdher te Berishes e te SHIKUT te tij "kaloi" ne PS me qellim qe te behej dora e zgjatur e tij atje! Tani kuptohet roli i tij agjenturor ne PS e me pas dhe "dobesia" qe ai ka per "Spin Doctor-in" ,allios "Marshallin" Non Grata!Dhe kete deklarate e kane bere dje ish kreu i SHIKUT Fatos Klosi dhe avikati Idajet Beqiri! Dhe shqiptaret ,nje pjese e tyre i ka besuar deklaratave te tij "te majta" dhe i eshte besuar partizes se tij Lesh e Li,duke shkeputur nje pjese te elektoratit te majte socialist,qe kane qene te pakenaqur me politikat e lidershipit socialist nder vite.Kane ikur nga socialistet,nga shtepia e tyre dhe i jane bashkuar spiunit te Sali Berishes ne krahun e majte,thengjillit te mbuluar te tij per 30 vite!Ky eshte kulmi!Ndaj ai ka bere ate kariere te gjate dhe ka grumbulluar pasuri sa te gjithe shqiptaret te gjithe se bashku dhe gjithmone ka dale pa lagur!Ndaj ai i ka cilesuar shqiptaret ne vitin 2011 si "kokepalare",sepse eshte bashkepunetori i fshehur i Berishes dhe kane te dy te njejten urrejtje ndaj elektoratit socialist e ndaj partise socialiste!Me kete spjegohet gjithcka per ciftin Like- Monika e padronin e tyre Berisha!

  Përgjigju
 • KASAP HAJDAR Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 06/02/2022 08:44

  O Ilir Meta e vërteta është tëmer të dënohet Saimir Tahiri e të rish ti i lir. Ti me bllok në dor me zë e me figur duke vjedhur 700.000 euro dhe ke dhe kurajo e bën dhe karshillik. Por kur ke gjetur shesh bëj përshesh. Të fala nga Profesor Doktor KASAP Rexhep Leka [ kepi ] kok lopa.

  Përgjigju
 • Vasil tuci: 06/02/2022 07:38

  Edhe ne metafore do te perdorim... Do te themi "e shkarkuam" ne vend qe te themi " ia hoqem barren " .(si gomarit dmth).

  Përgjigju
 • Soak: 06/02/2022 03:16

  Nje armik I urruer I shqiptarise,duhet shporre nga aivend qe nuk i takon

  Përgjigju
 • Populli: 06/02/2022 00:43

  Pis burr! Burrnia eshte ta cosh luften gjer ne fund.. Ju per karrike shisni cdo gje mer legena..

  Përgjigju
 • Paul: 06/02/2022 00:21

  Ne burg e keni vendin o plehra,,,,te gjithe,,,dhe jo me 2-3 vjet ,,por 20 dhe 30 vjet, ,,,juve meta dhe te tjereve duhet tu pritet koka jo dora,,,,per vjedhjet qe I keni bere arkes te shtetit.....

  Përgjigju
 • Lilo: 05/02/2022 21:48

  Lere Tahirin po shiko b****n tende sepo te vjen huri pulo sh...s

  Përgjigju
 • O tej: 05/02/2022 21:44

  O Metmuti hajduti,po te pret Reci mer sapun

  Përgjigju
 • what: 05/02/2022 21:28

  Njerezit duhet ta kuptojne qe ky eshte gjeniu i letersise shqiptare dhe boterore: Ilir kokelopa.

  Përgjigju
 • alfredi: 05/02/2022 21:22

  More kodosh ,po çfarë lidhje ka metafora me shprehje te tilla kanibale a mund të na sqarosh .

  Përgjigju
 • Hhaaaa: 05/02/2022 21:10

  Legeni po ndjen ngordhjen.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë