Në vjeshtë banorët 'luten' të mos ketë shi/ Përrenjtë malor kërcënim për përmbytje në Zejmen të Lezhës (VIDEO)

LEZHË- Me ardhjen e reshjeve të shiut është rikthyer edhe frika e përmbytjeve në shumë zona të Lezhës.

Në fshatin Zejmen, përrenjtë malor janë një kërcenim serioz për zonën e banuar. Mungesa e ndërhyrjes ka bërë që shtrati i tyre të mbulohet nga bimësia dhe inertet, ndërsa dhe pritat malore kanë pësuar dëmtime. Banorët thonë se jetojnë me frikë, pasi uji vërshon në banesa sa herë ka reshje të dendura shiu. Ata kërkojnë ndërhyrje në rehabilitimin e përronjve në të cilët nuk është investuar prej dekadash.

"Përroi kur doli nga shtrati dhe hypi këtu. Çfarë kemi pasur është përmbyt. Bëhen dy përrojt bashkë. Një aty dhe një tjetër aty matanë. Përrenjtë malorë për ne është problematikë e madhe. Uji shtohet dhe futet nëpër shtëpi. Thyen shtratin dhe hyn në shtëpi. Këtu është problem kur bie shiu. Përmbyt", tha një banor.

Vërshimi i përrenjve malor sjell përmbytje thuajse çdo vit në zonën e Zejmenit. Në këtë situate banorët duhet të shpresojnë që të mos ketë reshje të dendura shiu, pasi zgjidhja e problemet duket ende largët.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Çuçi takon Braverman: Gjuha ndaj shqiptarëve e patolerueshme! Të amnistohen ata që punojnë në mënyrë të ndershme, por që janë pa viza

Çuçi takon Braverman: Gjuha ndaj shqiptarëve e patolerueshme! Të amnistohen ata që punojnë në mënyrë të ndershme, por që janë pa viza