Nën efektin e alkoolit e drogës dhe pa patentë, 17 shoferë të arrestuar nga “Rrugorja” në një javë, bllokohen 44 automjete

Policia Rrugore ka publikuar raportin një javor sa i përket masave të marra ndaj drejtuesve të mjeteve. Sipas policisë gjatë javës që lamë pas, janë arrestuar 17 shoferë, të cilët kanë drejtuar automjetet, pa patentë, apo nën efektin e drogës apo alkoolit. Po ashtu janë gjobitur 13,302 shoferë si dhe janë bllokuar 40 makina.

Bilanci Javor i Komisariatit të Policisë Rrugore Tiranë (31.03-06.04.2024):

17 persona u arrestuan për vepra penale në qarkullimin rrugor. Përfshihen:

                •              8 të dehur në timon

                •              3 pa leje drejtimi

                •              1 nën ndikim narkotikësh

                •              1 i proçeduar në liri pa leje drejtimi

                •              1 për shkelje të rregullave të qarkullimit

                •              2 për korupsion aktiv

                •              1 për trafikim mjetesh

Janë vendosur 13,302 masa administrative për shkelje të ndryshme, me një mesatare prej 1900 masa në ditë. Ndër to përfshihen:

                •              152 për xhama të zinj

                •              522 për tejkalim shpejtësie

                •              404 për parakalim të gabuar

                •              523 për përdorim celulari gjatë drejtimit

                •              812 për mosvendosje të rripit të sigurimit

                •              516 për mosvendosje të kaskës

                •              908 për mosdhënie përparësie këmbësorëve

                •              35 për mosrespektim të sinjalit “Stop”

                •              96 për sjellje të gabuar të këmbësorëve

                •              8495 për qëndrim të gabuar

                •              839 për masa të tjera

48 masa administrative për pezullim të lejes së drejtimit, ku shkelësit kanë pranuar konvertimin me dyfishin e gjobës.

Bllokimi i 44 automjeteve, ku përfshihen:

                •              7 me targa të huaja për verifikim

                •              34 për detyrime të palikuiduara

                •              1 për mungesë dokumentacioni

                •              12 të spostuara me mjet ngritëse

Përgjegjësia dhe siguria në trafik janë prioritet për një shoqëri. Të qëndrojmë të informuar dhe të kujdesshëm!

M.Q./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigrante: 07/04/2024 11:54

    Qesharak ! Gjendja e respektimit te rregullave te trafikut eshte me keq se ne Kabul ! Rrugaceria ka pushtuar rruget kudo ! Kafshet parkojne pa frike e bllokojne kudi rrugen per pleqte , femijet apo invalidet ! 10 vjet ne pushtet , kot sa u votuam ..nuk bete dot shtet !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg