Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit midis policisë shqiptare dhe asaj italiane

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit midis policisë shqiptare dhe asaj italiane

Ditën e sotme në Romë u nënshkrua një marrëveshje bashkëpunimi mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane. Ishin shefi i policisë italiane, Franco Gabrielli dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Shqiptare Ardi Veliu të cilët nënshkruan këtë marrëveshje.

Aktivitetet e përbashkëta të një natyre tekniko-operacionale dhe udhëzimet strategjike për realizimin e objektivave të përbashkëta të sigurisë janë qëllimi i drejtuesve të dy forcave të policisë që do të takohen çdo 6 muaj; zbatimi i udhëzimeve do të trajtohet nga pika e kontaktit italian e Shërbimit Ndërkombëtar të Bashkëpunimit Policor.

Gjatë takimit, palët nënshkruan gjithashtu një protokoll të ri operativ i cili do të zëvendësojë atë të vitit 2012 ku nënshkrimi ka për qëllim kryerjen e shërbimeve të mbikëqyrjes ajrore në territorin shqiptar, me bashkëpunimin e Guardia di Finanza, për identifikimin dhe çrrënjosjen e kulturave të kanabisit dhe shërbimeve të mbikëqyrjes detare për të luftuar trafikimin e paligjshëm nga deti që prek të dy vendet, me helikopterë.

Në takim morën pjesë gjithashtu ambasadori italian në Shqipëri, Fabrizio Bucci dhe ambasadori shqiptar në Itali, Anila Bitri Lani dhe zv. Ministri i Brendshëm shqiptar Julian Hodaj. Punimet vazhduan pasdite në Drejtorinë Qendrore të Policisë Kriminale, me një tryezë tekniko-operacionale të kryesuar nga zëvendës Shefi i Policisë Vittorio Rizzi.

Temat e trajtuara kishin të bënin me fusha strategjike të tilla si ato të luftës kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe emigracionit të paligjshëm me ndërhyrjen e drejtorit qendror të Emigracionit dhe Kufijve Massimo Bontempi i cili ofroi një analizë të flukseve migratore përmes rrugës Ballkanike.

Një tjetër temë ishte ajo e aktivitetit anti-trafik të drogës, e cila gjithashtu pa ndërhyrjen e drejtorit qendror të Shërbimeve Antidroga Antonino Maggiore. Rasti ishte gjithashtu i dobishëm për të pranuar rezultatet e shkëlqyera të arritura në terren në sajë të bashkëpunimit të forcave policore të të dy vendeve falë edicioneve të ndryshme të fushatës së fluturimeve të kryera në Shqipëri nga Policia e Financave e dëshmuar në pesë të fundit vitet 2016-2021, nga një rënie e ndjeshme e konfiskimeve të marijuanës nga Shqipëria e cila, krahasuar me shifrën kombëtare, tregon gjithashtu një rënie të incidencës nga 40% në 2016 në 5.70% në 2020.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Sot do të keni konflikt interesi në punë, çfarë thonë yjet për ju