Nga 'Anita Take' te 'Kristo Frashëri'/ Ndryshojnë emrat e rrugëve të Tiranës! LISTA

Foto ilustruese

TIRANË- Shumë prej nesh nuk e di emrin e rrugës ku jeton, kjo pasi identifikimi bëhet me anë të objekteve të njohura që mund të jenë pranë, disa të tjerë shumë pak e dinë historinë apo rrugëtimin se si kjo rrugë ka marrë këtë emërtim.

Megjithatë, nga sot, rrugët e kryeqytetit do të mbajnë emrat e disa prej ikonave të shkencës, historisë, mjekësisë, kinematografisë, teatrit, sportit dhe qytetarisë shqiptare, shumë të njohura për publikun shqiptar, të prekshme edhe për brezin e ri.

Shqiptarja.com ka mësuar listën me 47 emra që është miratuar në mbledhjene Këshillit Bashkiak të emërtimeve të reja që do t'u bëhen rrugëve të kryeqytetit,

Lista e plotë e emrave

1. Rruga “Anita Take”
2. Rruga “Lazër Filipi”
3. Rruga “Kristo Frashëri”
4. Rruga “Arben Puto”
5. Rruga “Rushen Golemi”
6. Rruga “Ali Doçi”
7. Rruga “Reshit Bali”
8. Rruga “Selman Qosja”
9. Rruga “Artan Minarolli”
10. Rruga “Sali Vranishti”
11. Rruga “Veiz Deromemaj”
12. Rruga “Ymer Pampuri”
13. Rruga “Mehmet Hamdi Sauku”
14. Rruga “Hysen Bylyku”
15. Rruga “Myrteza Struga”
16. Rruga “Gjokë Beci”
17. Rruga “Jorgo Bulo”
18. Rruga “Iljaz Pashë Dibra”
19. Rruga “Musa Demi”
20. Rruga “Manush Peshkëpia”
21. Rruga “Agron Jano”
22. Rruga “Myftar Sevrani”
23. Rruga “Flamur Tartari”
24. Rruga “Andrea Topia”
25. Rruga “Ciril Pistoli”
26. Rruga “Ali Mema”
27. Rruga “Çeta e Pezës”
28. Rruga “Jusuf Doda”,
29. Rruga “Antoneta Papapavli”
30. Rruga “Purrëz”
31. Rruga “Kashar Qendër”
32. Rruga “Dhimitër Frangu”
33. Rruga “Qemal Mërtiri”
34. Rruga “Qemal Haxhihasani”
35. Rruga “Ediq Ohri”
36. Rruga “Jolanda Osmanlliu Koçi”
37. Rruga “Nezim Frakulla”
38. Rruga “Lule Maji”
39. Rruga “Stavro Skëndi”
40. Rruga “Hysen Shehri”
41. Rruga “Renea”
42. Rruga “Ferial Alibali”
43. Rruga “Agim Qirjaqi”
44. Rruga “Esma Agolli”
45. Rruga “Albert Vërria”
46. Rruga “Selim Petrela”
47. Rruga “Masar Aga”

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të hapen klubet e natës, diskotekat dhe të lejohet muzika?

Komento

Komente

 • Traskop Kacija: 03/06/2020 10:35

  Per Rushen Golemin eshte pak qe ti vihet emri ne rruge asaj meriton ti ngrihet nje permendore per shpirtin e saj te madh qe kishte si mjeke. Kam pare me syte e mij sesi i ushqente vete me doren e saj u jepte zemer e kurajo pacienteve qe ajo operonte. Si i kane bere bustin Pjeter Arbnorit tek Parlamenti ashtu te ngrihet edhe busti i Rushen Golemit tek QSUT ku ajo ka punuar per vite te tera.

  Përgjigju
 • Edi Qorri: 03/06/2020 10:28

  Ediq Ohri?! Wtf!

  Përgjigju
 • Lal gjoni: 03/06/2020 10:26

  Mos vini emra njerzish, por vendosni numra per cdo rruge dhe orientimin sipas pikave te horizontit, imagjino nje rruge me emrin sylejma apo myslym, qe na nxjerr zbuluar edhe ne aurope si nje vend tipik arkaik

  Përgjigju
 • Artan: 03/06/2020 09:28

  Po Xhelali ne Kamez, perfaqesuesi tipik i inteligjences se ShQUP-it, ka per t'i ndryshuar emrat e rrugeve valle?

  Përgjigju
 • Vlora: 03/06/2020 09:28

  Po ne Vlora kur do nderrohen emrat e rrugeve pa asnje lidhje me historine si Zyra Kollozi,Xhebro Gjika,Irakli Pylli.Emra qe i Vinte Shpetim Gjika,Ard Kollozi qe te vjwn turp te thuash ca rruge je

  Përgjigju
 • Hasani: 03/06/2020 09:01

  Shume bukur qe nderohen keto figura por duhet ta saktesoni drejtimin se nga bien keto rruge.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'I dhanë 140 plumba', Berisha zbulon porosinë që i dha Azem Hajdarit para vrasjes: Ja dy mënyrat që të shpëtosh