Nga Enveri tek Saliu

Enver Hoxha dhe Sali Berisha

Enver Hoxha u be sunduesi me antiamerikan i Europes jo per shkaqe ideologjike, por ngaqe perfaqesuesit e misionit amerikan ne Shqiperi e percmonin si nje tip pa intelekt e pa kulture, si nje temperament me prirje te theksuara terroriste.

Per t’i siguruar vetes sundimin, Enver Hoxha preu cdo lidhje me sponsorin kryesor te mbijeteses se shtetit shqiptar, e izoloi vendin nga perendimi, dhe orkestroi per pragmatizem personal, avazin propogandistik me antiamerikan te kontinentit.

U duk se ne vitin 1990, populli shqiptar tha ,”Kurre me,” por nuk qe e thene. 30 vjet me vone, Sali Berisha, nje tjeter monster, po aq e rrezikshme, ka marre flamurin e reckosur te antiamerikanizmit per te nisur nje aventure po aq te neveritshme, e po aq te rrezikshme sa ajo e Enver Hoxhes.

Kete here rrethanat, per fat te mire nuk jane te njejtat. Shqiperia e vitit 2021, nje vend i NATO-s, nuk eshte ajo e vitit 1944.

Sali Berisha eshte ne esence nje enverist pa Enverin, nje temperament parapolitik me natyre terroriste; moralisht dhe financiarisht, i korruptuar, nje mbetje politike e izoluar ne pritje te ndeshkimit qe do te vulose perfundimisht mbylljen e nje kapitulli te erret ne historine shqiptare.

Karburanti per tanket serbe, prishja e zgjedhjeve te 26 Majit, 150 viktimat e Tropojes, 28 te vraret e Gerdecit, 4 protestuesit e pafajshem te 21 janarit te ekzekutuar nga snajperet e tij, apo ish te perndjekurit e vetdjegur rrugeve te Tiranes, jane pikat me te zeza ne jeten e tij politiko-gotike, por jo te vetmet…

Llumi i llaftores se tij ambulante nuk e shplan dot zullimin e as zavallet qe ky tiran i erret ju ka sjelle Shqiptareve. Rekrutet e tij mediatike, ato kamikaze “ylefesh” dhe gjithe vulgu i sylesheve te tjere, jane shume pak per t’ja zgjatur grahmat e fundit.

Te vdekurit vazhdojne ti zgjaten floket dhe thonjte, por i vdekuri kurre s’mund te ringrihet.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Fundi i ‘epokës’ së Merkel, kancelarja ‘e hekurt’ do të përcillet me këngë lamtumire