‘Ngadalë, por sigurt’, ushtria ukrainase njofton për përparime në Luhansk

‘Ngadalë, por sigurt’, ushtria ukrainase njofton për përparime në Luhansk

Luhansk

Ushtria ukrainase tha se po rikthen territorin e pushtuar nga forcat ruse “ngadalë, por sigurt,, në një prej arterieve më të rëndësishme logjistike” në rajonin pjesërisht të okupuar ukrainas të Luhanskut.

Departamenti për komunikime strategjike i forcave të armatosura të Ukrainës shkroi në Telegram më 22 shtator se forcat pushtuese ruse “po kalojnë një moment të keq” në Lisiçansk, qytet në rajonin lindor të Luhanskut.

Luhansku, pjesë e rajonit lindor ukrainas të Donbasit dhe njëherësh një prej katër territoreve të kontrolluara nga rusët, ku është paralajmëruar mbajtja e të ashtuquajturave referendume për t’iu bashkuar Rusisë, është pothuajse krejtësisht nën kontrollin e forcave ruse që prej fillimit të pushtimit të Moskës. Forcat e Kievit javët e fundit kanë rimarrë territore të pushtuara nga Rusia në lindje.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Rusia kërcënon: Përdorim armë bërthamore për të mbrojtur rajonet e pushtuara! 215 ukrainas shkëmbehen me 55 ushtarë dhe 1 oligark rus


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Tetori rozë, i rremë, i Sali Berishës

Tetori rozë, i rremë, i Sali Berishës