Nigeri, Presidenti: S'dimë ku
janë çuar 200 vajzat e rrëmbyera

Nigeri, Presidenti: S'dimë ku<br />janë çuar 200 vajzat e rrëmbyera
NIGERI- Presidenti i Nigerisë, Goodluc Joanthan ka pranuar se forcat nigeriane të sigurisë nuk dinë ende se kush dhe ku kanë çuar 200 vajzat e rrëmbyera nga një shkollë.

Dyshohet se para tre javësh vajzat janë rrëmbyer nga shkolla nga militantë islamikë.

Presidenti është kritikuar shumë nga publiku. Pas 1 muaji nga rrëmbimi i vajzave, kjo ishte hera e parë që Joanthan foli.

"Ne premtojmë që kudo që të jenë vajzat, ne do t'i gjejmë dhe do t’i kthejmë në shtëpi", tha ai për televizionet e vendit.
nigeri

Ai shtoi se pavarësisht kërkimeve nga ana e ushtrisë dhe të forcave të sigurisë nuk ka asnjë gjurmë për vajzat , ndërsa shtoi se familjet duhet të bashkëpunojnë "qeveria ka nevojë për ndihmë", bëri apel ai.
 
Militanti islamik i njohur si Boko Haram, emri i të cilit do të thotë "Edukimi perëndimor është mëkat", besohet se qëndron pas rrëmbimit të 200 vajzave nga një shkollë  në Chibok.

Militantët kanë zhvilluar një fushatë të dhunshme në veri-lindje dhe kanë vrarë qindra krishterë dhe myslimanë. 

Redaksia online
(esh/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet