Nigeri, vajzat e rrëmbyera shfaqen
në video, familjarët: Na i ktheni

Nigeri, vajzat e rrëmbyera shfaqen<br />në video, familjarët: Na i ktheni
Grupi islamik Boko Haram ka publikuar një video ku pretendon se shfaqen disa prej vajzave të rrëmbyera 2 vite më parë në qytetin e Çibokut.

Kjo është hera e parë që publikohen pamje të vajzave që prej majit të vitit 2014. Rrëmbimi i 276 nxënësve nxiti një fushatë globale në rrjetet sociale me hashtagun “Ktheni vajzat tona”.
 
Grupi islamik Boko Haram ka publikuar një video ku pretendon se shfaqen disa prej vajzave të rrëmbyera 2 vite më parë në qytetin e Çibokut.

15 vajza të veshura me të zeza e identifikojnë veten si nxënëse të rrëmbyera nga shkolla, në videon që duket të jetë xhiruar në muajin dhjetor e që i është dërguar qeverisë nigeriane. Disa prej tyre janë identifikuar nga prindërit.

Kjo është hera e parë që publikohen pamje të vajzave që prej majit të vitit 2014. Rrëmbimi i 276 nxënësve nxiti një fushatë globale në rrjetet sociale me hashtagun “Ktheni vajzat tona”, pjesë e së cilës u bënë një sërë personalitetesh të botës së spektaklit e gjithashtu zonja e parë Michelle Obama dhe Papa Francesku.

Por, pavarësisht përpjekjeve të tyre, shumica e vajzave rezultojnë ende të zhdukura. Ndonese te besimit kristian  besohet se vajzat  jane kthyer me force muslimane
Video e publikuar nga CNN  ka perlotur nenat te cilat nuk dine asgje per fatin e vajzave te tyre.

Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Ministrja Krifca në Bruksel: Angazhim maksimal për përthithjen e fondeve të BE-së për Bujqësinë

Ministrja Krifca në Bruksel: Angazhim maksimal për përthithjen e fondeve të BE-së për Bujqësinë