Nisma vjetore e kryeministrisë / Rama dhuron gjak: Qytetarët të informohen, të japësh gjak është mirë edhe për dhuruesin

Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vijoi edhe këtë vit si një akt solidariteti njerëzor, duke ju bashkuar sloganit të Ditës Botërore të Dhurimit të gjakut 2022  “Bashkoni përpjekjet dhe shpëtoni jetë”!

Kryeministri Rama një dhurues i rregullt i gjakut prej thuajse dy dekadash ishte i pari që dhuroi sot gjak në ndihmë të kategorive që kanë më shumë nevojë për të. Ai tha se qytetarët duhet të informohen se të japësh gjak është diçka e mirë.

Në mjediset e bibliotekës në Kryeministri u instalua njësia e lëvizshme e Kryqit të Kuq Shqiptar, ku punonjësit e administratës së këtij Institucioni dhuruan gjak, akt i cili përveçse ndihmon në shpëtimin e jetëve të tjera, është edhe një proces i shëndetshëm për vetë trupin e dhuruesit.

“Duhet ta mësojmë që dhurimi i gjakut nuk përbën rrezikshmëri. I bën shumë mirë trupit. Kryqi i Kuq ka bërë që çdo ditë të ketë dhurim gjaku dhe e kemi realizuar objektivin tonë.” - u shpreh punonjësja e Kryqit të Kuq, e cila drejtoi një thirrje ndaj punonjësve të institucioneve për t’ju bashkuar nismës si çdo vit.

Edhe këtë vit fushata sensibilizuese e dhurimit të gjakut synon të ndërgjegjësojë për rolin e rëndësishëm që luajnë dhurimet vullnetare të gjakut në shpëtimin e jetëve dhe rritjen e solidaritetit brenda komuniteteve

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Boooooooo: 27/06/2022 19:03

  Prandaj esht Popull me gjak prishur perderisa dhuro ky

  Përgjigju
 • Artan: 27/06/2022 14:49

  Keshtu e tregon veten nje lider i vertete jo duke shtyre te tjeret por duke dale ne rrjeshtin e pare vete per cdo gje

  Përgjigju
 • Mira: 27/06/2022 14:48

  Nje humanitar i vertete pertej perdes se arrogances qe e perdor vetem se per imazhin,ne krye me Ramen jemi te sigurt

  Përgjigju
 • Genci: 27/06/2022 14:22

  Keshtu e tregojme sa njerez me zemer te mire jemi

  Përgjigju
 • Anisa: 27/06/2022 14:21

  Dhuroni gjak shpetoni jete

  Përgjigju
 • Mondi: 27/06/2022 14:03

  Nje gjest human ky ne duhet te jemi sa me shume vullnetare dhe nqs kemi mundesi te dhurojme duhet tju vijme ne ndihme ketyre njerezve qe kane nevoje

  Përgjigju
 • Jorgo: 27/06/2022 14:02

  Nje gjest shume i madh nga kryeministri qe ka dhuruar gjak dhe ju ka ardhur ne ndihme ketyre personave talasemike

  Përgjigju
 • Geri: 27/06/2022 13:55

  Duhet te ndergjegjesohen te gjithe njerezit e te dhurojne gjak

  Përgjigju
 • Feri: 27/06/2022 13:54

  Te dhurosh gjak ke shpetu nje jete,respekte per te gjithe njerezit qe dhurojne gjak!Keto nisma qe ju i tregoni dhe ne faqen tuaj jam i sigurt qe do jene stimulim per njerzit vullnetare????

  Përgjigju
 • Manjola: 27/06/2022 13:51

  Kjo eshte nje teme me shume rendesi pasi nepeemjet dhurimit te gjakut ti do jesh duke shpetuar nje jete

  Përgjigju
 • eva: 27/06/2022 13:49

  ju lumte qe perpiqeni te sensibilizoni qyteraret ne kete menyre mes ketij postimi z rama

  Përgjigju
 • Andi: 27/06/2022 13:48

  Une per vete dhuroj gjithmone dhe do dhuroj gjithmone , bravo edi qe jepni kete mesazh tek njerezit

  Përgjigju
 • Klodi: 27/06/2022 13:47

  Hallall edo qe dhuroni gjak sepse me te vertet shume njerez kane nevoje per te , dhe jo vetem ju po duhet te sensibilizohen te gjithe

  Përgjigju
 • Dora: 27/06/2022 13:47

  Kjo veper e kryeministrit eshte shume solidarizuese per popullin, i cili cdo nmoment do te jete duke shpetuar nje jete nepermjet dhurimit te gjakut

  Përgjigju
 • tan: 27/06/2022 13:40

  sensibilozhuni dhe dhuroni dhe vete gjak sepse eshte nje e mire per te gjithe ata qe jane te semure dhe kane nevoje

  Përgjigju
 • Xhoni: 27/06/2022 13:38

  Me vjen mire qe jemi kaq humane dhe i vijme ne ndihme njerezve

  Përgjigju
 • Artur: 27/06/2022 13:36

  Keshtu duhet te jemi te gjithe ti vijme ne ndihme atyre qe kane me shume nevoje

  Përgjigju
 • Serxho: 27/06/2022 13:34

  Sa mire qe kane marre nisma te tilla, pasi jo vetem qe ndihmojne shume qytetare ne veshtiresi, por i ben mire dhe dhuruesin

  Përgjigju
 • Klevi: 27/06/2022 13:33

  Duhet te sensibilizohen sa me shume qytetare per te dhuruar gjak pasi kane mundesine te shpetojne shume jete

  Përgjigju
 • Shila: 27/06/2022 13:20

  na behet qejfi qe njerez me vlere si kryeministri dhe stafi i tij dhurojne gjak per njerezit e semure

  Përgjigju
 • Arjon: 27/06/2022 13:19

  Nisma te cilat i vijne ne ndihme femijeve talasemike

  Përgjigju
 • Ini: 27/06/2022 13:07

  Nisma te tilla jane te rendesishme sidomos per keto gjera qe kane lidhje me jeten e shume personave

  Përgjigju
 • Kleo: 27/06/2022 13:06

  Me vjen mire qe po ndergjegjesohen kaq shume njerezit dhe dhurojne gjak jo vetem ne dite te caktuara por cdo dite kur eshte e nevojshme

  Përgjigju
 • Geri: 27/06/2022 13:00

  Kenaqesi e madhe te shohesb sesi e ndihmon popullin dhe dhuroni gjak per ata njerwz te cilet e kan shume te nevojshme

  Përgjigju
 • Egi: 27/06/2022 12:56

  Me vjen mir qe kemj nje kryeminister te till i cili esht munduar kaq shum per popullin madje pavarsisht se ka me mijra pun mendon akoma per popullin

  Përgjigju
 • Arti: 27/06/2022 12:54

  Ndergjegjsimi jepet nga shembulli konkret dhe hallall Rames qe po jep shembull per te gjithe

  Përgjigju
 • Elona: 27/06/2022 12:44

  Nje nisme mjaft e mire per dhurimin e gjakut sepse gjaku nuk mjafton kurre.Te gjithe duhet te japim gjak,te bejme nje dhurate per te gjithe te semuret.

  Përgjigju
 • Monda: 27/06/2022 12:44

  Me vjen mir qe jeni ne ndihm te njerezve me talasemi dhe po dhuroni gjak per ta. Duhet te bashkohemi te gjithe bashk dhe te dhurojme

  Përgjigju
 • Rei: 27/06/2022 12:42

  Dhurimi i gjakut eshte nje xhest human i cili duhet te behet nga te gjithe per te dhen shpres dhe ndimin dikujt qe i nevoitet

  Përgjigju
 • Alesio: 27/06/2022 12:41

  Nisem e cila sensibilizon akoma dhe me shume qyetatret te dhurojn gjat e ti vijn ne ndime cdokujt

  Përgjigju
 • Ani: 27/06/2022 12:35

  Bravo per ndihmesa te tilla dhe humanitetin zoti rama

  Përgjigju
 • Ana: 27/06/2022 12:35

  Nje gjest teper human nga ju zoti rama per tu vleresuar duhet theksuar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë