Një konflikt i ri me serbët do të sillte tjetër valë refugjatësh, Zvicra zgjat mandatin e trupave të KFOR në Kosovë

Një konflikt i ri me serbët do të sillte tjetër valë refugjatësh, Zvicra zgjat mandatin e trupave të KFOR në Kosovë

Dhoma e Lartë e Asamblesë Federale të Zvicrës ka vendosur që të zgjasë mandatin e forcave paqeruajtëse zviceriane në Kosovë deri në vitin 2026. Mediat e Kosovës shkruajnë se mandati i forcave zviceriane mbaronte në fund të këtij viti.

“KFOR-i duhet të jetë ende në Kosovë, për shkak të brishtësisë së situatës, theksoi përfaqësuesja e partisë zvicerane Aleanca e Qendrës, Andrea Gmur-Schonenberger, në emër të Komisionit për Politikë të Sigurisë. Është në interesin e Zvicrës që të vazhdojë përdorimin e Sëisscoy, i cili është i integruar në KFOR, veçanërisht për arsye sigurie”- raporton tvsvizzera.

Po ashtu, Thierry Burkart, deputet i Partisë Radikale Liberale (FDP) në Zvicër, ka folur për diasporën e madhe kosovare në Zvicër. Ai tha po ashtu se një konflikt i armatosur në Ballkan mund të zhvendosë mijëra njerëz dhe të krijojë një valë të refugjatësh.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit