Një Rolex fut në sherr politikën gjermane

Një Rolex fut në sherr politikën gjermane

Sawsan Chebli

Sawsan Chebli, 40 vjeç me origjinë palestineze, politikane e Partisë Socialdemokrate është vënë në qendër të kritikave nga kundërshtarët në politikë pasi ka pozuar me një orë Rolex. Ora kushton 7 300 euro. Sipas kritikëve, Chebli tregon kështu një imazh jo të denjë për profilin e një politikani të ri që ka vetëm dy vite në Bundestag. Qëllimi në politikën gjermane, thonë ata, nuk është të tregosh sesa i pasur je duke pozuar me sende luksi kaq të shtrenjta.

Chebli nga ana e saj ka reaguar duke thënë se: Kur jam rritur me 12 motra e vëllezër në një dhomë e kuzhinë e kam fjetur në dysheme nuk jam ankuar kurrë për të shkuarën time dhe shtetit e politikës nuk i ka interesuar kurrë kjo gjë. Ndaj ju urryes mos më tregoni mua cfarë është varfëria. Meqenëse ora ime qenka bërë problem shtetëror jam gati ta fal atë dhe gjithçka kam' u shpreh ajo me ironi në Twitter.

Kurse socialdemokratët pa theksuar orën e koleges kanë kritikuar politikanët e CDU që nuk të falin për makinat e shtrenjta Porche që parkojnë para Bundestagut. Por Rolex i politikanes tashmë është bërë hit në rrjetet sociale.

Femrat përgjithësisht janë hedhur në sulm të meshkujve duke i akuzuar se shpenzojnë para për kostume të shtrenjta, pushime luksoze, para në kazino dhe sot përflasin paturpësisht orën në dorën e një gruaje. Chebli ka lindur në vitin 1978 në Berlinin Perëndimor. Ajo vjen nga një familje palestineze që kërkoi azil në Gjermani në vitin 1970. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Aksident rrugor në Vlorë/ Makina përplas motorin, një i plagosur! Shoqërohet në polici shoferja e ‘Benz-it’

Aksident rrugor në Vlorë/ Makina përplas motorin, një i plagosur! Shoqërohet në polici shoferja e ‘Benz-it’