Njëri tentoi të kalonte me vula të falsifikuara, tjetri tentoi të korruptonte policin në Kapshticë, vihen nën hetim 2 persona

Njëri tentoi të kalonte me vula të falsifikuara, tjetri tentoi të korruptonte policin në Kapshticë, vihen nën hetim 2 persona

Pika e Kalimit Kufitar Kapshticë, Korçë

2 persona janë vënë nën hetim pasi kanë tentuar të korruptojnë punonjësit e policisë së pikës kufitare në Kapshticë dhe kanë paraqitur dokumente të falsifikuara në mënyrë që të shmangin procedurat e rregullat të kalimit të kufirit.

Një 46-vjeçar me iniciale I. C., 46 vjeç, kur punonjësi i policisë i ka kërkuar pasaportën, ai ia ka dhënë atë, me një kartëmonedhë të prerjes 20 euro në brendësi të saj, me qëllim shmangien e procedurave të kontrollit të dokumentacionit, për shkak se kishte kaluar afatin e qëndrimit të ligjshëm jashtë Shqipërisë.  

Gjithashtu, edhe gjatë kontrollit të dokumentacionit, një 35-vjeçar me iniciale L. F., 35 vjeç, banues në fshatin Novoselë, Maliq, shërbimet e Policisë kanë konstatuar në pasaportën e tij, 5 vula të dyshuara të falsifikuara.   

Si 46-vjeçari dhe 35-vjçcari janë vënën nën hetim për veprat penale "Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike" dhe për shtetasin L. F., për "Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve".    

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?



×

Lajmi i fundit

Euro 2024, Rama për “Tutto Sport”: Do më pëlqente barazim me Italinë

Euro 2024, Rama për “Tutto Sport”: Do më pëlqente barazim me Italinë