Njihuni me Xhinon, qenin më të vjetër në botë! Është 22 vjeç dhe hyri në Librin e Rekordeve Guinness

Njihuni me Xhinon, qenin më të vjetër në botë! Është 22 vjeç dhe hyri në Librin e Rekordeve Guinness

Qeni Xhino

SHBA-   Xhino është padyshim një nga qentë më të vjetër që kemi hasur ndonjëherë, por ai është ende disa vite larg nga të qenit më i vjetër ndonjëherë . Ky titull rekord i përket një qeni australian të quajtur Bluey (1910-1939), i cili jetoi 29 vjeç e 5 muaj.

Alex Wolf (SHBA) ishte student i viti të dytë në Universitetin e Kolorados, SHBA kur ai, së bashku me dy shokët e tij të dhomës, vendosën se do të birësonin një qen. Pasi ecën lart e poshtë në korridoret e strehës së kafshëve në Boulder Humane Society, ata u ndalën të Xhino, një përzierje dyvjeçare Chihuahua.

Alex nuk e dinte se Xhino do të bëhej qeni më i vjetër në botë që jetonte 20 vjet më vonë. Tashmë ai është pjesë e Librit të Rekordeve Guinnes. 

Në moshën 22 vjeç e 76 ditë (lindur më 24 shtator 2000) ai është mbi tre muaj më i vjetër se TobyKeith , i cili rimori për pak kohë titullin e rekordit në tetor pasi ish qeni më i vjetër, Pebbles , fatkeqësisht vdiq në moshën 22 vjeç 187 ditë. 

Pas mbarimit të vitit të dytë të kolegjit, Alex e çoi Xhinon në shtëpinë e prindërve të tij në Los Anxhelos, ku Gino qëndroi derisa Alex u diplomua. Alex tani është 40 vjeç dhe ka pasur Gino për gjysmën e jetës së tij.

"Unë jam kujdesur shumë për të gjatë viteve dhe ai është ende në formë relativisht shumë të mirë ... dhe ende shumë i lezetshëm, gjë që është befasuese duke marrë parasysh moshën e tij!" tha Aleksi.

Xhinos i pëlqejnë shëtitjet me makinë, dremitja pranë oxhakut dhe gërvishtjet e shpinës.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi