POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Hauwei përballet me një mori akuzash nga qeveria amerikane

foto ilustuese, drejtësia amerikane dhe Huawei

Pas arrestimit të vajzës së bosit të Huaweit ,Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka vendosur disa akuza penale ndaj firmës internacionale të telekomunikacionit, Huawei Technologies Co Ltd,

Ndër 13-të akuzat e ngritura nga autoritetet amerikane rëndojnë ata të mashtrimit  bankar, pengim të drejtësisë dhe vjedhje të teknologjisë nga kompania amerikane T Mobile.Pretendohet se kompania kineze e telekomunacionit ka vite që tenton të vjedhë të dhëna nga ky i fundit.


Rasti është kthyer në një tension mes mardhënieve marrëdhënieve midis Kinës, Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndërsa Pekini ka reaguar duke arrestuar një sërë shtetasish kanadezë.Qeveria amerikane është duke u përpjekur ti jap fund blerjeve e routerëve dhe çelësave Huawei pasi ekspertët e sigurisë së SHBA janë të shqetësuar se pajisjet mund të përdoren për të spiunuar Shtetet e Bashkuara.

Huaëei dhe themeluesi i saj, Ren Zhengfei, ka mohuar se produktet e kompanisë së tij do të përdoren nga qeveria kineze për të spiunuar.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Rrofte KOMUNIZMI!: 01/02/2019 14:28

    Ore te lani gojen 7 here me uje te nxehte e sapun rrogozhine kur te permendni KOMUNIZMIN. Dhe mundohuni qe vetem nje here ne jetet tuaja te vockla, ta kthjelloni e qartesoni mendjen, duke i ndare perfundimisht envrizmin e djallit nga Komunizmi i Vertete.

    Përgjigju
  • Turi: 29/01/2019 07:26

    Propaganda amerikane eshte me e keqe se ajo komuniste.po e kupton amerika qe fuqia po I iken nga duart

    Përgjigju