Nuk do i ndaheni këtij marinimi/Biftek në grill me garniturë perimesh nga zonja Albana

Biftek në grill me garniturë perimesh

Përbërësit:

 • 4 biftek
 • 10 kokrra piper jeshil
 • 4 thelpinj hudhër
 • 150 ml lëng portokalli
 • 150 ml vaj ulliri
 • 1 lç sheqer
 • 2 lç kripë
 • 1 lç koriandër
 • Trumzë

Garnitura e perimeve:

 • Lakër e bardhë
 • 3 karrota
 • 1 qepë
 • 3 bishta qepësh
 • 2 lgj soja
 • 3 vezë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht shtypim kokrrat e piperit së bashku me koriandrën. Shtojmë kripën dhe trumzën. Lëngun e portokallit, vajin, hudhrën, kripën dhe sheqerin i kalojmë në një blender. Shtojmë dhe erëzat e shtypura dhe me këtë salcë marinojmë mirë biftekët nga të gjitha anët dhe i vendosim të piqen në grill.

Ndërkohë lakrën e bardhë e grijmë hollë, ndërsa karrotën e presim në fije. Shtojmë në një tigan vezët e rrahura me pak yndyrë e përziejmë në skuqje dhe e largojmë vezën nga tigani. Në po atë tigan shtojmë qepën e perë në kubikë sikurse dhe 2 bishta qepësh. Shtojmë lakrën dhe karrotën, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe pasi perimet të jenë kaurdisur i bashkojmë me vezët e skuqura duke shtuar për shije dhe pak uthull balsamike ose soja.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën