Nuk fitoi betejën me sëmundjen e rëndë, ndërron jetë producentja nga Kosova

Nuk fitoi betejën me sëmundjen e rëndë, ndërron jetë producentja nga Kosova

 Vjosa Berisha

KOSOVË- Një lajm i trishtë vjen nga Kosova.  Producentja  Vjosa Berisha, ka ndërruar jetë këtë të enjte, pasi nuk ia doli që të fitonte betejën me kancerin. Lajmin e trishtë e dha bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Me pikëllim të thellë bëjmë të ditur se e dashura jonë Vjosa Berisha ndërroi jetë, sot me datë 23 qershor në spitalin University College Hospital në Londër. Datën dhe vendin e varrimit do ta bëjmë të ditur më vonë. Familjet Berisha dhe Istrefi”, shkruan ai.

Vjosa Berisha ishte themeluese e festivalit PriFilmFest, edicioni i 14-të i të cilit është planifikuar për 26-30 korrik, ndërsa për t’i mbështetur filmbërësit e Ukrainës, ky edicion do të jetë nikoqir i edicionit të 13-të të Odesas.

E diplomuar në master të Arteve në Media dhe Komunikim nga Universiteti i Westminster, Londër në Mbretërinë e Bashkuar dhe me një diplomë pasuniversitare në Diplomaci Bashkëkohore nga Universiteti i Maltës, në Maltë, Vjosa Berisha ka pasur përvojë mbi 20 vjet në industrinë e filmit.

Që nga viti 2013-të, Vjosa Berisha është gjithashtu anëtare e Akademisë Evropiane të Filmit. Gjithashtu ajo ishte producente e dy filmave artistikë, “Cirku Fluturues” (2019) me skenaristin dhe regjisorin Fatos Berisha dhe bashkëprodhoi filmin artistik maqedonas “The Happiness Effect” (2019) me regjisorin Borjan Zafirov.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:56
Veliaj për Berishën: Linde si dielli dhe mbete lart në qiell për të mos perënduar asnjëherë

1655996297_259655.jpg

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të regjisores së njohur Vjosa Berisha.

Teksa ka postuar një foto të vjetër me Vjosën dhe bashkëshortin e saj Fatos Berisha, Veliaj shkruan: “Linde si dielli dhe mbete lart në qiell për të mos perënduar asnjëherë! Do na mungosh shumë!
Lamtumirë Vjosa jonë e dashur”. Vjosa Berisha ishte themeluese e festivalit PriFilmFest.

E diplomuar në master të Arteve në Media dhe Komunikim nga Universiteti i Westminster, Londër në Mbretërinë e Bashkuar dhe me një diplomë pasuniversitare në Diplomaci Bashkëkohore nga Universiteti i Maltës, në Maltë, Vjosa Berisha ka pasur përvojë mbi 20 vjet në industrinë e filmit. Që nga viti 2013-të, Vjosa Berisha është gjithashtu anëtare e Akademisë Evropiane të Filmit.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 24/06/2022 23:33

    Ore Flliqsira shqipfolës, jeni bër për cirkus më të zi se qdo armik i këti vendi o tradhtar muta…! Ju ka kap Putini dhe serbia nuk doni as ku të shkoni më

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Amnistia do votohet në Kuvend, a duhen falur protestuesit e opozitës?×

Lajmi i fundit

PS u tërhoq nga amnistia penale, Manja: Nuk duam votat e Bashës me kusht, më shumë se 90 deputetë do votojnë pro

PS u tërhoq nga amnistia penale, Manja: Nuk duam votat e Bashës me kusht, më shumë se 90 deputetë do votojnë pro