Nuk ishte parë për 36 vite/ Leopardi 'unik' rishfaqet në Taivan

Nuk ishte parë për 36 vite/ Leopardi 'unik' rishfaqet në Taivan

Leopardi Formosan (Neofelis nebulosa brachyura)

Shumë specie kafshësh janë zhdukur ndër vite si pasojë e ndryshime klimatike. Disa prej tyre janë viktima të shkatërrimit të habitatit të tyre natyror nga njeriu.

Një nga speciet më të rralla të leopardëve e cila ka qenë e zhdukur për 36 vite është parë së fundmi nga vendasit në pyjet e Taivanit. Leopardi Formosan me njolla të mëdha (Neofelis nebulosa brachyura) nuk ishte parë në botën e egër prej vitit 1983, ai u shpall zyrtarisht i zhdukur në vitin 2013. 

Ky lloj leopardi është ‘përndjekur' ndër vite nga gjuetarë të ndryshëm anembanë botës pasi lëkuara e tij shitej shumë shtrenjtë. Të dhënat historike për të datojnë qysh në shekullin e 13 pasi vendasit tregtonin lëkurat e tij në tregjet e qyteteve të Taivanit.

Në janar të 2019-ës autoritetet nisën kërkime intensive për të dhe e shpallën leopardin njollë-madh Formosan si i rrezikuar i gradës së 1-rë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Zbardhen emrat e kandidatëve për qarkun e Elbasanit, socialistët rikonfirmojnë pjesën më të madhe të emrave

Zbardhen emrat e kandidatëve për qarkun e Elbasanit, socialistët rikonfirmojnë pjesën më të madhe të emrave