Nuk respektuan masat anti-COVID, gjobiten 997 qytetarë në 24 orët e fundit! 11 prej tyre shkelën orën policore (VIDEO)

Policia gjatë 24 orët e fundit për shkak të mos respektimit të masave anti-COVID ka gjobitur 997 qytetarë.

983 qytetarë janë konstatuar pa maskë dhe janë ndëshkuar me masën administrative prej 3.000 lekësh. Ndërkohë 150 prej tyre kanë qenë duke udhëtuar me automjete private me persona që nuk kishin asnjë lidhje gjaku.

Gjatë 24 orët e fundit 11 qytetarë janë gjobitur nga policia pasi janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.

Ndërkohë me masën administrative prej 1.000.000 lekësh janë gjobitur 3 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë.

Njoftimi i plotë i Policisë:

Policia e Shtetit

Ndëshkohen me masë administrative 997 qytetarë që nuk zbatuan masat anticovid, gjatë 24 orëve të fundit.

983 prej tyre janë ndëshkuar me masën 3.000 lekë, për mosvendosjen e maskës mbrojtëse.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, Patrullat e Përgjithshme kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 833 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 150 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë kanë evidentuar 3 subjekte që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për administratorin e secilit subjekt është vendosur masë administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 11 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00. 

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Situata nga COVID, Greqia shtyn deri në 26 prill afatin e bllokimit të Kapshticës