Numri dy i Al Kaidës u vra nga operativët izraelit

Foto ilustruese

Komandanti i dytë i Al Kaidës grupit terrorist islamik me lider të parë Osama Bin Laden, i akuzuar për ndihmën e organizuar të bombardimeve në vitin 1998 të dy ambasadave amerikane në Afrikë, u vra në Iran më 7 gusht nga operativët izraelitë me urdhër të Shteteve te Bashkuara.

Abdullah Ahmed Abdullah i quajtur ndryshe Abu Muhammead al-Masri u qëllua nga dy burra me një motor në një nga rrugët e Teheranit. Vrasja e Masrit u mbajt e fshehur deri më tani. Organizata terroriste e Al Kaidës ende nuk e ka shpallur vdekjen e tij duke patur mbulim nga zyrtarët iranian, ku asnjë qeveri nuk ka marrë përsipër asnjë përgjegjësi publikisht.  Irani e mohon faktin që  në vend strehoheshin terroristë të Al Kaidës.  Zv ministri i jashtëm iranian Saeed Khatibzadeh tha në një deklaratë se SHBA-ja dhe Izraeli e lidhin Iranin me grupe kriminale duke shpërndarë informacion fals në media në mënyrë që të shmangin përgjegjësitë kriminalistike të grupeve të tjera terroriste ne rajon.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Masat anti COVID/ Gjykata Kushtetuese Gjermane: Nuk janë shkelur të drejtat e njeriut