Në rresht për 2, mbi trotuarë...Shkaktarët e 'heshtur' të trafikut! Në 2019-ën u gjobitën në ditë 145 shoferë të pagdhendur

TIRANË - 145 shoferë janë ndëshkuar në ditë përgjatë 2019-ës për parkimin e automjetit në mënyrë të gabuar, kryesisht parkim "dysh", duke vendosur makinat përbri njëra-tjetrës e duke u kthyer kështu në burim kryesor të bllokimit të trafikut në kryeqytet. Burime zyrtare nga Policia Rrugore e Tiranës, thanë se viti që lamë pas është përmbyllur me 52.834 masa administrative në total kundrejt shoferëve që kanë parkuar gabim.

Nisur nga kjo shifër, kamera e Report Tv bëri një vëzhgim në disa prej akseve kryesore në kryeqytet, ku vihet re se makinat e parkuara gabim, në trotuar, në rresht për dy, në vendkalime këmbësorësh, apo në korsitë e dedikuara për biçikleta e autobusë, janë kthyer në trend!

Të shumta janë edhe rastet kur pikërisht këto parkime të gabuara, duke 'zaptuar' rrugën, janë kthyer në burim aksidentesh, pasi jo gjithmonë shoferët e rregullt parashikojnë 'çudirat' që ndodhin në rrugë. Por problemi më i dukshëm dhe më i prekshëm në përditshmëri, është ndikimi i këtyre parkimeve të gabuara në qarkullimin lirshëm të automjeteve në Tiranë, ku shpesh bëhen burimi kryesor i trafikut të rënduar.

Policia Rrugore ka shtuar masat me grupe kontrolli në akset kyçe të kryeqytetit, jo vetëm për të rregulluar trafikun, por veçanërisht për të parandaluar aksidentet. Pavarësisht masave të shumta administrative, shoferët shqiptarët, duket të jenë ende larg parkimit në vendin e duhur.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento

Komente

 • Shqiptarja.com: 08/01/2020 20:45

  Po si nuk e thatë njëherë tamam arsyen e këtij dreq trafiku që po na ha shpirtin të gjithëve. Ngelën të tërë duke u fshehur pas gishtit. Në këtë gjëndje që është transporti urban dhe rrugët e periferisë të tiranës, ai që ka punë dysh e tresh do e lejë makinën.

  Përgjigju
 • ani: 08/01/2020 18:28

  po ku ti veme makinat tek bytha e mamit te erion velise, apo ne korsite idiote te bicikletave... e tmerrshme nje vend pa bicikleta dhe me korsi per to, si dhe pa korsi emergjence. kjo eshte tirona. sa te shporret ky katunar guralec qe pervecse hajdut smendon si qytetaret e ketij veni

  Përgjigju
  • Erik: 09/01/2020 08:40

   @ani. Te pakten ne qender sot ke mundesi te gjesh parking, por shumica duan te vijne verdalle me makine dhe s'duan te paguajne 200 lek. Parkimi dysh apo ne vende ku s'lejohet eshte me te vertete shkaktar i trafikut, ndaj te gjithe duhet te behemi me te ndergjegjshem para se ta bejme kete shkelje me vetedije. Forcimi i ndeshkimeve eshte edhe menyra e vetme per te disiplinuar shoferet.

  • Endri: 08/01/2020 20:38

   Ik ore gomar. Mos dil me makine ose shko ne parkim dhe shko me kemb aty ku do me shku. Prej njerez si ty bllokohet trafiku. Je medioker. Fshije fare komentin.

  • hako: 08/01/2020 20:35

   Meqe paska korsi per bicikleta,zgjidhjen e ke te lehte MERR BICIKLETEN,apo jeni sqimemadh .

  • Alby: 08/01/2020 20:34

   Mos ec me makin kur ske ku me parku, ec me biciklet mqs ka krosi apo te perto b*** dhe ishalla u mbytsh me gjoba

  • opera: 08/01/2020 18:49

   E paske ngrene nje gjobe me duket. Por sjane te mjaftueshme te gdhendin dru si puna jote.×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!