Nxënësit artistë të Durrësit vënë në skenë operën gazmore “Dasma e Figaros”, mirëpritet nga publiku

Shkolla Artistike “Jordan Misja” solli për herë të parë në Durrës për të gjithë nxënësit dhe të rinjtë, një nga operat gazmore më të zëshme të Mozart “Dasma e Figaros”.

 

Etleva Kolnikaj Drejtore e Liceut Artistik tha se “është një shfaqje komplekse, ndaj është bërë një punë e madhe. Është një katarsis edhe për vetë fëmijët e këtij brezi të cilët kuptuan peshën e të bërit gjëra të bukura dhe me vlerë.”

 

Nën shoqërimin e Orkestrës Simfonike të Liceut Artistik dhe me një larmishmëri karakteresh, lojë të bukur e intriga dashurie, shfaqja mblodhi jo vetëm publikun besnik të teatrit, por edhe shumë të rinj e të reja nga liceu artistik.

 

Ndërsa regjisorja, Klaudia Mikeli Hila shprehet se “pata fatin që te muzikali i parë të kishim një sukses të jashtëzakonshëm. I thashë po drejtores se Liceuit dhe ia dolëm me sukses”.

 

‘Dasma e Figaros’ e kompozuar në vitin 1786, nga gjeniali klasik, Ë.A.Mozart ((1756-1791) është një opera gazmore por brenda saj mbart dhe anën dramatike, dashurine, tradhëtinë, intrigat, duke qenë kështu një vepër komplekse në libret, por dhe në anën muzikore e cila u prit me entuziazëm dhe u duartrokit nga publiku durrsak.

R.D/S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Ndalohet një gjykatës mbi dyshime për marrje rryshfeti në Shkup

Ndalohet një gjykatës mbi dyshime për marrje rryshfeti në Shkup