Nxënësit e Patosit projekt shkencor për NASA-n, shkencëtaret Zalli mbështesin talentet e reja

Ndonëse në kulm të karrierës, e të angazhuara në betejën e tyre në zbulimin e ilaçit kundër kancerit, dy shkencëtaret binjake shqiptare Detina dhe Argita Zalli  kthejnë kokën tek të rinjtë e vendit të tyre, duke i angazhuar në projekte shkencore.

Kësaj here ndalen në vendlindje frymëzojnë nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Hekuran Maneku” të Patosit përmes projektit  “Udhëtimi  njerëzor ne hapësire, kuptimi rreziqeve” të cilin e organizon NASA për promovimin e talenteve të reja.

"Me këtë projekt udhëtimi njerëzor në hapësirë nxënësit tanë kane konkurruar ne kompeticionin e rëndësishëm te NASA-s për promovimin e talentëve të reja. Shpresojmë të jemi tek 10 finalistet", tha Marinela Koliçi, drejtoresha e shkollës.

Me mbështetjen e organizatës “We speak Science", nxënësit u ballafaquan në një garë ku paraqitën projekt-idetë e tyre.

Dy motrat Zalli, nga Britania u munduan të nxisin të rinjtë për të mos hequr dorë nga ëndrrat e tyre, sepse si ato një ditë mund të bëhen pjesë e universiteteve prestigjioze.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Dosja ‘21 janari’ drejt SPAK, Gjykata e Lartë vendos sot! Thirrja e Strasburgut për drejtësi: Krim shtetëror, të hetohet

Dosja ‘21 janari’ drejt SPAK, Gjykata e Lartë vendos sot! Thirrja e Strasburgut për drejtësi: Krim shtetëror, të hetohet