Nxirrnin zhavorr pa leje në shtratin e lumit, nën hetim dy administratorë firmash dhe inspektori i IKMT në Vlorë

Foto ilustruese

Ka nisur hetim ndaj dy administratorëve firmash në Vlorë, Fatmir Hodaj dhe Vasil Dema pasi janë kapur duke marrë materiale nga shtrati i lumit Shushicë pa leje nga organet kompetente.

Gjithashtu, po procedohet penalish edhe ndaj Arjan Hoxha me detyrë inspektor i IKMT Vlorë, i cili akuzohet për shpërdorim detyre.

Njoftimi i plotë:

Merrnin materiale nga shtrati i lumit Shushicë, pa leje nga organet kompetente, procedohen penalisht 2 administratorë firmash. Procedohet penalisht dhe një shtetas tjetër, për shpërdorim detyre.

Në kuadër të zbatimit të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, në vijim të kontrollit të ushtruar për mbrojtjen e territorit, në lumin Shushicë janë konstatuar disa automjete që po gërmonin shtratin e këtij lumi. Për këtë rast, specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko Financiare kanë proceduar penalisht shtetasit: 

F. H., 58 vjeç, banues në Vlorë dhe V. D., 39 vjeç banues në fshatin Bunavi, Vlorë. Këta shtetas u proceduan pasi në vendin e quajtur “Kthesa e Picarit”, në shtratit e lumit Shushicë, u konstatuan disa automjete të rënda të dy firmave të ndryshme të administruara prej tyre,  duke marrë materiale inerte (zhavorr) pa lejet përkatëse mjedisore, me qëllim tregtimin e tyre pa dokumentacionin tatimor përkatës.    

Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare u procedua penalisht për veprën penale “Shpërdorim i detyrës”, shtetasi A. H., 47 vjeç, me detyrë inspektor i IKMT Vlorë, pasi dyshohet se nuk ka kryer kontrolle të vazhdueshme për monitorimin e territorit.  Materialet iu referuan prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Raport progresi i KE, Ministria e Jashtme: Politikë të jashtme të njëjtë me BE për çështjet madhore! Duhet të kishim datë për konferencën ndërqeveritare