Obama, medaljen e lirisë
 për personalitetet e vendit

Obama, medaljen e lirisë<br /> për personalitetet e vendit
WASHINGTON- Presidenti amerikan, Barack Obama në një ceremoni të thjeshtë në Shtëpinë e Bardhë u ka dhënë titullin e lartë nderi i kombit, disa prej figurave politike dhe kulturore të vendit.
”Medalja e lirisë” i është dhënë muzikantit Bobi Dilan, astronautit Xhon Glen, ish-sekretares së shtetit Madeleine Albright, aktivistes Dolores Huerta si edhe presidentit izraelit Shimon Peres.
Medalja e lirisë, si titulli më i lartë që u jepet personaliteteve më të shquar të vendit për kontributin që ata kanë dhënë në sfera të ndryshm të jetës u thememlua nga Presidenti Kenedi në vitin 1963.
b.a/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Keisi pranon se ka ndjenja për Lorencin, këngëtari e përqafon

Keisi pranon se ka ndjenja për Lorencin, këngëtari e përqafon