Alarmi i OBSH-së: Mariupol në rrezik të epidemisë së kolerës

 Alarmi i OBSH-së: Mariupol në rrezik të epidemisë së kolerës

1652809789_Capture.JPG

Drejtori rajonal i OBSH-së për emergjencat, Dorit Nitsan ka deklaruar se Mariupol është në prag të shpërthimit të një epidemie kolereje pasi pastërtia është në nivelet më të ulëta dhe ujërat e zeza përzihen me ujërat e bardha në disa vende.

“Ne marrim informacione nga organizata joqeveritare se në Mariupol ujërat e zeza përzihen me ujin e pijshëm. Kjo kërcënon përhapjen e shumë sëmundjeve, veçanërisht kolerës. Ne po përgatitemi për këtë me një fushatë vaksinimi , duke punuar me OJQ-të që mund të shkojnë atje për të mbështetur njerëzit", tha Nitsan.

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Duma ruse nesër mund të ndalojë shkëmbimin e pengjeve të luftës: Ata janë kriminelë nazistë! Ukraina: Pezullohen negociatat me Rusinë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Zelensky: Sanksionet kundër Moskës nuk janë të mjaftueshme, veprimet tona janë të nevojshme

Zelensky: Sanksionet kundër Moskës nuk janë të mjaftueshme, veprimet tona janë të nevojshme