OKB i kërkon Britanisë së Madhe të anulojë ligjin për dërgimin e emigrantëve në Ruanda

OKB i kërkon Britanisë së Madhe të anulojë ligjin për dërgimin e emigrantëve në Ruanda

Dy zyrtarë të lartë të OKB-së po i bëjnë thirrje Mbretërisë së Bashkuar të anulojë planin e saj për të dërguar azilkërkuesit në Ruanda.

Në një deklaratë të përbashkët, dy komisionerët e lartë të OKB-së, Filippo Grandi dhe Volker Turk, thonë se ky ligj do të ndikojë në të drejtat e emigrantëve dhe njeriut në mbarë botën

OKB thotë se çdo vend duhet të respektojë të drejtat e emigrantëve.

“Marrëveshja e Mbretërisë së Bashkuar kërkon të zhvendosë përgjegjësinë për mbrojtjen e refugjatëve, duke minuar bashkëpunimin ndërkombëtar dhe duke vendosur një precedent shqetësues global", thotë ai në deklaratë.

Ndërkohë Turk thotë: "Është thelbësore për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe dinjitetit të refugjatëve dhe emigrantëve që kërkojnë mbrojtje që të gjitha largimet nga MB të kryhen pas vlerësimit të rrethanave të tyre specifike në përputhje të plotë me të drejtat ndërkombëtare të njeriut dhe ligjin e refugjatëve".


Lajmi kryesor:

Parlamenti britanik miraton ligjin për dërgimin e emigrantëve të paligjshëm në Ruanda, fluturimi i parë brenda 12 javësh! Sunak: Asgjë s’do na pengojë, shpëtojmë jetë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë