Opozita ngre çadrat, Zaev: Nuk 
ikim pa dorëheqjen e Gruevskit
VD/ Bashkimi shqiptar e maqedonas

Opozita ngre çadrat, Zaev: Nuk <br />ikim pa dorëheqjen e Gruevskit<br />VD/ Bashkimi shqiptar e maqedonas
SHKUP - Opozita maqedonase është e vendosur për të larguar nga pushteti kryeministrin Nikolla Gruevski. Pas tubimit më masiv në Maqedoni të mijëra protestuesve multietnikë që kërkuan njëzëri dorëheqjen e Gryevskit, lideri i opozitës Zoran Zaev dhe përkrahësit e tij kanë kaluar natën në tenda në qiell të hapur para godinës së qeverisë. Kryetari i LSDM-së i cili organizoi protestën e së dielës që prej më shumë se 3 orësh e ktheu Shkupin në qendër të vëmendjen botërore, tha se qëndrimi para qeverisë do të vazhdojnë deri në dorëheqjen e Gruevskit, kryeministrit të Maqedonisë njëherësh kreu i partisë VMRO-DPMNE.

Në këtë protestë Zaev gëzon mbështetjen e të gjithë drejtuesve të tij, të cilët ashtu sikurse lideri ndenjën përkrah protestuesve gjatë natës.

I kthyer tashmë në faktor të rëndësishëm në politikën e tensionuar maqedonase pas publikimit të përgjimeve që implikonin kryeministrin në afera korruptive, Zaev tha të dielën në sheshin qendror të Shkupit se zgjidhja e vetme për krizën politike është formimi i qeverisë kalimtare dhe përgatitja e vendit për zgjedhje të lira dhe demokratike.
 
Por kryeministri Nikolla Gruevski në reagimin e parë rreth 2 orë pas protestës, në një intervistë për një televizion proqeveritar këmbënguli se nuk do të japë dorëheqje dhe as nuk do të pranojë një qeveri kalimtare. Sipas tij,  zgjidhja e krizës në Maqedoni duhet të vijë përmes rrugëve paqësore dhe jo me forma të dhunshme.
 
Kriza në Maqedoni u përshkallëzua edhe më tej edhe pas përleshjes së përgjakshme në Kumanovë mes policisë dhe një grupi të cilësuar nga autoritetet si terrorist, duke e kthyer “Lagjen e Trimave” të banuar nga shqiptarët në gërmadhë!
 
Protesta e së dielës gëzoi mbështetjen jo vetëm të partive të vogla opozitare dhe të qytetarëve të të gjitha etnike që jetojnë në shtetin fqinj, por edhe të ndërkombëtarë. Në reshtin e parë të protestuesve u radhitën edhe ish-kryeministri bullgar Sergej Stanishev si dhe dy eurodeputetë Knut Flekenshtajn e Richard Howitt, deputet i Parlamentit Evropian dhe ish-raportues për Maqedoninë.

protesta maqedoni
protesta maqedoni
protesta maqedoni
protesta maqedoni
protesta maqedoni
protesta maqedoni
protesta maqedoni

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot