Orban: Hungaria do t'i dërgojë Ukrainës 187 milionë euro ndihmë financiare

Orban: Hungaria do t'i dërgojë Ukrainës 187 milionë euro ndihmë financiare

1668779300_Orban.PNG

Hungaria do t’i dërgojë 187 milionë euro ndihmë financiare Ukrainës, si pjesë e një pakete të planifikuar të mbështetjes së BE-së, ka deklaruar qeveria e kryeministrit Viktor Orban.

Orban u vu nën presion për të kërkuar falje në fillim të kësaj jave pasi postoi një foto të tij të veshur me një shall që përshkruante Hungarinë historike për të përfshirë pjesë të Ukrainës dhe vendeve fqinje, raportojnë mediat e huaja.

Ambasadori i Hungarisë në Ukrainë u thirr nga Kievi për incidentin. Mbështetja e Hungarisë për Ukrainën ka qenë disi më pak entuziaste se aleatët e saj perëndimorë. 

Orban është përpjekur kryesisht të qëndrojë jashtë konfliktit, një pozicion që shihet si një tradhti nga vendet e tjera evropiane. 

Hungaria ka refuzuar të lejojë dërgesat e armëve të destinuara për Ukrainën të kalojnë nëpër territorin hungarez dhe ka bllokuar shtrirjen e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë në sektorin e energjisë. 

Ukraina dhe Hungaria kanë pasur më parë marrëdhënie të ngushta, por kjo u ftoh pasi Kievi vendosi kufizime komunikimi.

Hungaria ka argumentuar kundër atyre që thotë se janë kufizime të të drejtave të hungarezëve etnikë që jetojnë në Ukrainë pasi Kievi miratoi një ligj në 2017 që kufizon përdorimin e gjuhëve të pakicave në shkolla. 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Bombardime në Kherson, ushtria ruse sulmon dhe një park lojërash! Kiev, 70% e shtëpive pa energji elektrike dhe pa ngrohje


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Zbulohet fotoja e Brikena Frakullit, boses së bandës së kokainës në Tiranë

Zbulohet fotoja e Brikena Frakullit, boses së bandës së kokainës në Tiranë