Orban: Ne nuk do të bllokojmë vendimet e NATO-s për Ukrainën

Orban: Ne nuk do të bllokojmë vendimet e NATO-s për Ukrainën

Foto: Viktor Orban

"Budapesti nuk dëshiron të bllokojë vendimet në NATO që janë të ndryshme nga tonat. Çdo operacion i jashtëm ushtarak mund të jetë vetëm vullnetar dhe Hungaria ka siguruar garancinë e nevojshme edhe në dritën e zgjedhjeve evropiane.

 Zgjedhja ishte lufta ose paqja dhe elektorati konfirmoi zgjedhjen e qeverisë për të mos marrë pjesë në asnjë operacion lufte”.

Kështu tha kryeministri hungarez Viktor Orban pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Sulm ajror në shumë rajone, shpërthime edhe në Kiev


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Vota e diasporës, Alibeaj për Report Tv: Hi syve emigrantëve! Një thes me zarf që e sjell postieri i Ramës

Vota e diasporës, Alibeaj për Report Tv: Hi syve emigrantëve! Një thes me zarf që e sjell postieri i Ramës