Orgjosti fshati i izoluar në kufirin Shqipëri-Kosovë, banorët ecin malit me mushka, s’ka rrugë për makina! Thirrje dy Qeverive: Na shtroni 1 km asfalt!

Në ekstremin lindor të kufirit Shqipëri-Kosovë, shtrihet Orgjosti një fshat me 900 banorë të komunitetit goran, pjesë e njësise administrative Zapod, Bashkia e Kukësit.

Prej dekadash banorët jetojnë në izolim, pasi rruga automobilistike 6.5 km që e lidh Orgjostin me Kukësin është e pa asfaltuar dhe kalohet vetëm me fuoristradë.

Më shumë se sa me Kukësin, marrëdheniet tregtare e familjare banorët e Orgjostit i kanë me komunën e Dragashit në Kosovë. As atje nuk mund të mbërrijnë me makinë, vetem me këmbë.  Prej vitit 2002 është hapur pika e kalimit kufitar Orgjost – Orqushë, e cila siç shihet në pamje i ngjan një magazine.

Pasi kalojnë këtë pikë kufitare, banorët duhet të ecin një kilometer në këmbë përmes këtij shtegu të ngushtë. Kryeplaku i fshati Avni Ferhati thotë se transportin e materialeve e bëjnë me kafshë, ndërsa gjatë dimrit rruga bllokohet.

“Ne s’duam asgjë tjeter veç 800 metra rrugë që të hapet!  Ne (banorët) i transportojmë materialet në krah ose me kafshë. Nuk e di se kush po e zvarrit. Ne kërkojmë nga Kosova dhe Shqipëria të hapë rrugën”, tha Avni Ferataj kryeplak i fshatit.

Nepermjet mikrofonit të “Report tv” banorët kërkojnë nga dy qeveritë e Shqipërisë e Kosovës të bashkëpunojnë për hapjen dhe asfaltimin e rrugës 1 km që lidh Orgjostin e Zapodit me Orqushën e Dragashit.

“Ne bëjmë 20 minuta me këmbë gjatë veres se në dimër bëhet e pakalueshme. Pala kosovare po e zvarrit hapjen e rrugës. Ne kemi bërë kërkesë zyrtare në komunën e Dragashit dhe s’kemi marrë përgjigje. Të gjitha mallrat ushqimore i blejne në Dragash, i sjellim me makinë deri në Orqushë, aty lëmë makinat dhe më pas i marrim ushqimet në krah e i sjellim në fshatin tonë", tha Beqir Hoxha mësues i fshatit.

Pika e Kalimit Kufitar Orgjost – Orqushë si dhe rruga janë të domosdoshme për këta banorë, në dy anët e kufirit që kanë lidhje familjare dhe etnike me njëri-tjetrin.

R.D/S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut