Përvetësoi fondin,Ligjvënësia
amerikane dënohet me burg

Përvetësoi fondin,Ligjvënësia<br />amerikane dënohet me burg
Ish-ligjvënësia amerikane Corrine Brown akuzohet si fajtore për përvetësim fondesh nga një organizatë bamirësie. Brown mund ta kalojë pjesën tjetër të jetës në burg. Fondi kishte si qellim t’u jepte bursa studentëve që vinin nga familje të varfëra.

Ky vendim është marrë pasi u zbulua një sistem mashtrimi nga ish- ligjvënësia 70 - vjeçare Brown, dhe ndihmësi i saj kryesor. Bëhet fjalë për përdorimin e qindra mijëra dollarëve nga fondacioni “ Një Portë për Arsimimin”, për mbrëmje luksoze, udhetime dhe blerje të ndryshme.

Ajo u shpall fajtore për 18 nga 22 akuzat e ngritura ndaj saj, përfshirë mashtrimet në deklarimin e taksave dhe në raportimin e financave të saj në formularët e Kongresit.

“Zyrtaret e korruptuar publikë minojnë integritetin e qeverisë sonë dhe shkelin besimin e publikut; për këtë arsye hetimi i korrupsionit publik mbetet përparësia kryesore e hetimeve kriminale të FBI-së”, tha përmes një deklarate agjenti i Divizionit Special të FBI-së së Xhaksonvillit, Charles Spencer.Redaksia online
D.M/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)