Pako me ushqime për të prekurit nga tërmeti, Xhaçka: Do ndihmojmë edhe pesionistët e familjet në nevojë (VIDEO)

Një nga shtresat që po has më shumë probleme në këto ditë të vështira të COVID-19 në Shqipëri janë të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit, kryesisht ata që po jetojnë në çadra. Për këtë arsye, sipas ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, janë shpërndarë 2850 pako me ushqime për kërë kategori. Gjithashtu sipas Xhaçkës po ndihmohen edhe pensionistët apo familjet në nevojë.

Postimi i Olta Xhaçkës

2850 pako ushqimore janë shpërndarë në vetëm pak ditë në familjet që jetojnë në çadra në 4 bashkitë e prekura nga tërmeti. Paralelisht me to, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, pushteti vendor, Rezervat e Shtetit, Forcat e Armatosura, Policia e Shtetit dhe Shërbimet Sociale vijojnë operacionin humanitar në ndihmë të pensionistëve kryefamiljarë dhe familjeve në nevojë. Mirënjohje të gjithë atyre që sot janë në krye të detyrës.

Ne.k./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento