Palëpetë me arra dhe rrush të thatë nga zonja Albana

Palëpetë me arra dhe rrush të thatë

Përbërësit:

 • 400 gr miell
 • 5 vezě
 • 7-8 lugë qumësht / ujë
 • 100 gr gjalpë i shkrirë ose vaj
 • 1 bustinë vanilje
 • Pak kripë
 •  
 • Për mbushje:
 • 200 gr arra të bluara,
 • 50 gr sheqer pluhur
 • 50 gr rrush të thatë

Përgatitja:

Rrahim vezët, shtojmë qumështin, gjalpin e shkrirë ose vajin, kripën, vaniljen dhe miellin e situr. E trazojmë mirë derisa të realizojmë një brumë të hollë. Lyejmë një tigan të sheshtë me pak vaj dhe hedhim brumin me garuzhde. E lakojmë tiganin nga të gjitha anët duke e hapur brumin në të gjithë sipërfaqen dhe i pjekim nga të dy anët, i palosim në pjatë të cekët njëra mbi tjetrën derisa të mbarojë brumi. Çdo njërës i hedhim nga pak sheqer pluhur, arra të bluara, rrush të thatë dhe i mbështjellim role njëra pranë tjetrës. Palēpetët apo krepat mund t'i lyejmë dhe me pak reçel ose çokollatë sipas dëshirës.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë