Palëpetë të mbushura me salçiçe, djathë dhe vezë të ziera nga zonja Albana

Palëpetë me salçiçe të grira

Përbërësit:

 • 400 gr miell
 • Ujë ose qumësht
 • 5 vezë
 • 1 lç kripë
 • 1 maje luge sheqer
 • 100 ml vaj

Për mbushjen:

 • 3 qepë
 • 3 vezë të zjera
 • 3 thelpinj hudhër
 • Salçiçe FIX
 • Djathë të fortë
 • Majdanoz
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët, më pas shtojmë qumështin, vajin, kripën, sheqerin dhe miellin e situr. Përgatisim një masë të qullët dhe e mbulojmë me membranë kuzhine. Ndërkohë në një tenxhere me pak vaj ulliri kaurdisim salçiçet e grira, qepët dhe hudhrat, më pas shtojme pak ujë derisa masa të ngelet e zjerë me pak lëng në fund. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe në fund shtojmë vezët e ziera, djathë kaçkavall dhe pak majdanoz.  

Masën e brumit e hedhim me garuzhde në një tigan që nuk ngjit (të cilin e kemi lyer me pak vaj) dhe realizojmë disa petë si palaçinka. Mbushim petët, i mbështjellim role dhe i servirim menjëherë të ngrohta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja