Palestinezët: Trupat izraelite vranë dhjetë persona në Bregun Perendimor

Palestinezët: Trupat izraelite vranë dhjetë persona në Bregun Perendimor

pamje nga përplasja mes izraelitëve dhe palestinezëve

Trupat izraelite vranë dhjetë persona në Bregun Perëndimor.  Forcat izraelite kanë vrarë nëntë palestinezë përfshirë edhe një grua 61-vjeçare, në incidentin më vdekjeprurës në Bregun e pushtuar Perëndimor në dy dekada, thanë zyrtarët palestinezë. Kjo solli ndërprerjen e lidhjeve të sigurisë mes Izraelit dhe Palestinës, një veprim që mund të çojë në më shumë dhunë.

Të premten herët, ushtria izraelite tha se dy raketa u hodhën nga Rripi i Gazës dhe u kapën nga sistemi i mbrojtjes raketore Iron Dome. Ky ishte sulmi i parë nga territori i kontrolluar nga militantët e Hamasit që kur kryeministri Benjamin Netanyahu u kthye në pushtet në krye të një qeverie të ekstremit të djathtë që ka vendosur një linjë të ashpër kundër militantëve palestinezë.

Bastisja në kampin e emigrantëve Jenin rrit rrezikun e një shpërthimi të madh në luftimet izraelito-palestineze dhe përbën një provë për qeverinë e re të ashpër të Izraelit si edhe hedh hije mbi Hamasi, grupi militant islamik që kontrollon Gazën, kërcënoi të hakmarret për sulmin. Përshkallëzimi i dhunshëm në Bregun Perëndimor ka shkaktuar më parë lëshimin e raketave hakmarrëse nga Rripi i Gazës.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)