Panda Gjigande Ya Ya së shpejti kthim në shtëpinë e saj

Pak orë kanë mbetur nga kthimi në Kinë të pandës gjigante Ya Ya, e cila ndodhet aktualisht në kopshtin zoologjik të Memphisit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ditët e fundit, dy ekspertë të tjerë kinezë, dy anëtarë të stafit të kopshtit zoologjik të Pekinit, një veteriner dhe një rojtar, superekspertë në kujdesin e pandave të robëruara, kanë mbërritur në qytetin amerikan. Ata i janë bashkuar një ekipi kinez për të vlerësuar gjendjen e ariut të çmuar, me gëzofin e tij të veçantë bardhë e zi.

Ya Ya dhe partneri i saj Le Le do të ktheheshin në Kinë në fillim të këtij viti pasi marrëveshja e tyre e huazimit 20-vjeçare mbaroi. Por ekzemplari mashkull vdiq papritur nga një problem në zemër më 1 shkurt në kopshtin zoologjik amerikan.

Prandaj mbërritën menjëherë ekspertët kinezë në SHBA, të cilët duhet të përpiqen të kuptojnë shkaqet e vdekjes. Kujdesi i veterinerëve kinezë e rikthen pandën në qendër të vëmendjes për përdorimin politik që Pekini i bën kësaj kafshe, e cila është kthyer në simbol të vetë Kinës, fytyra miqësorë e saj në marrëdhëniet e këtij shteti me botën. Sipas Shanghai News Radio, me mbërritjen e saj në tokën kineze, Ya Ya do të kalojë më shumë se një muaj në karantinë në qytet përpara se të transportohet në kryeqytetin kinez, ku po ndërtohet një rrethim i veçantë për të.

B.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë