Pandemia në Ballkan/ Kosova regjistron 141 raste të reja Covid dhe 6 viktima! Pas dy muajsh Serbia asnjë vdekje

Kosova ka raportuar sot 141 raste të reja infeksioni koronavirusi, për një total prej 12 981 pozitivë që prej fillimit të pandemisë Covid.

Gjithashtu autoritetet u deklaruan edhe për 6 viktima, teksa numri i përgjithshëm i atyre që kanë humbur jetën që prej fillimit të emergjencës shëndetësore ka shkuar në 498.

Janë shëruar edhe 143 pacientë teksa numri i përgjithshëm i tyre deri më sot është gjithsej 9.085, kurse numri i rasteve aktive është 3.398.

Kosova gjithashtu ka hedhur një hap konkret drejt sigurimit të vaksinës së COVID-19 duke siguruar 300 mijë doza menjëherë sapo ajo të dalë, nëpërmjet OBSH dhe asosacionit GAVI. Mediat kosovare shkruajnë se zyrtarët e OBSH-së i kanë garantuar Kosovës vaksinim 20% të popullsisë për COVID-19 sapo të dalë vaksinë. Ministria e Shëndetësisë do të paguajë 1.2 milionë euro për furnizimin me vaksina të tjera të COVID-19 ndërkohë që plani është për të vaksinuar 70% të popullsisë. 300 mijë dozat e para do i ketë falas.

Gjatë 24 orëve të fundit Republika e Maqedonisë së Veriut ka regjistruar 89  raste të reja Covid (dje ishin 119) si dhe 7 viktima, (edhe dje u raportuan 5)

Sipas autoriteteve në vend, totali i të identifikuarve pozitiv me koronavirus është rritur në 14 004 për një total prej 585 viktimash që prej fillimit të pandemisë kurse numri i të shëruarve ka shkuar në më shumë se 10 722 

Ministria e Shëndetësisë informon se komform raportit të Institutit për Shëndet Publik, i cili ka të bëjë në periudhën nga data 17 e deri më 23 gusht janë regjistruar gjithsej 839 raste të reja pozitive dhe ulje prej 7,0 për qind, në krahasim me javën e kaluar. Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi.

Serbi gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 125 raste të reja infeksioni dhe asnjë viktimë. Sipas autoriteteve, totali i rasteve Covid ka shkuar në 31099 kurse numri i përgjithshëm i viktimave mbetet i pandryshuar, 707.

  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!