Para se të kryente sulmin në shkollë qëlloi gjyshen, detaje të reja nga sulmi i tmerrshëm në SHBA me 21 viktima ku 19 prej tyre ishin fëmijë

Para se të kryente sulmin në shkollë qëlloi gjyshen, detaje të reja nga sulmi i tmerrshëm në SHBA me 21 viktima ku 19 prej tyre ishin fëmijë

Të gjitha viktimat dhe plagosjet ndodhën brenda një klase në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas u shpreh Chris Olivarez zëdhënësi i Departamentit të Teksasit për Sigurinë Publike.

Sulmuesi u barrikadua në një klasë, duke vrarë dy mësues dhe 19 fëmijë.

“Ndërsa të shtënat po ndodhnin, oficerët po shkonin rreth shkollës, duke thyer xhamat dhe duke u përpjekur të evakuonin fëmijët dhe stafin. Më pas ata ishin në gjendje të hynin me forcë në klasën ku ishte sulmuesi”, tha ai.

Të gjitha viktimat janë larguar, identifikuar dhe familjarët e tyre janë njoftuar, tha togeri. Shumë fëmijë u plagosën brenda klasës, sipas Olivarez, por nuk ka një numër të saktë se sa në këtë moment. 

Kur u pyet nëse shkolla ishte një objektiv, Olivarez tha se ka ende "shumë pyetje pa përgjigje".

"Ne po përpiqemi ta përcaktojmë këtë, kjo është arsyeja pse ne po punojmë me FBI-në tani për të parë nëse ka pasur ndonjë tregues duke parë mediat sociale. Ajo që dimë për sulmuesin është se ai është banor këtu në Uvalde, ai ndoqi një nga shkollat ​​e mesme lokale, ai jetonte me gjyshërit e tij, ishte i papunë, nuk kishte miq, asnjë të dashur që mund ta identifikojmë në këtë kohë, pa histori kriminale, asnjë lidhje me bandën gjithashtu”, tha Olivarez.

Sulmuesi kishte një pushkë në posedim të tij kur ai hyri në shkollë dhe autoritetet po punojnë për të përcaktuar se çfarë lloji dhe kapaciteti i pushkës. 

“Qitësi kishte veshur një mbajtës jeleku taktik pa panele balistike kështu që zakonisht ato lloj transportuesish përdoren nga ekipet taktike, ekipet SWAT, ku mund të vendosin karikatorë, municion shtesë brenda atyre transportuesve dhe të jenë në gjendje të lëvizin në një formacion taktik”, tha Olivarez.

Olivarez tha se gjyshja e tij të cilën sulmuesi qëlloi më parë është ende gjallë dhe autoritetet po përpiqen të gjejnë gjyshin e tij dhe anëtarët e ngushtë të familjes.


Lajmi kryesor:

Teksas/ 21 të vdekur! Bilanci i ri tragjik nga sulmi me armë në shkollën fillore, 18-vjeçari qëlloi gjyshen e tij para se të vriste fëmijët


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë