'Parada e krenarisë' e LGBTI /Puthje e përqafime në marshimin sensibilizues (VIDEO-FOTO)

Për të tetin vit, është zhvilluar në Tiranë, "Parada e krenarisë", ku përfaqësues të komunitetit LGBT kanë marshuar drejtë kryeqytetit për të drejtat e tyre.

Aleanca LGBT dhe Pro LGBT, komuniteti i Lesbikeve, Gay, Biseksualëve dhe Transeksualëve kanë marshuar sot në Tiranë, kundër diskriminimit dhe paragjykimeve me të cilat përballen çdo ditë. Marshimi ka nisur rreth orës 12:30 në “Parkun Rinia”, dhe vijoi drejtë zonës së ish-Bllokut, për tu kthyer tek presidenca, e për të ecur më pas drejtë  bulevardit që të çon tek kryeministria. Në marshim nuk kanë munguar thirrjet e tyre si “Shteti hesht, ne guxojmë”, apo “Jemi lezbike, jemi krenare”.

Gjatë marshimit ata janë ndalur edhe tek kryeministria ku i kanë bërë thirrje kryeministrit Edi Rama për mbështetje.

Në fjalën e mbajtur përpara godinës së kryeministrisë, aktivistja e njohur e komunitetit LGBT Xheni Karaj, i ka kujtuar kryeministrit rastet e shumta diskriminuese ndaj këtij komuniteti. Karaj ka kërkuar nga Rama që ti bashkohet kësaj parade, pasi anëtarët e këtij komuniteti janë votues dhe taksapagues të rregullt të shtetit.

 “Unë i bëj thirrje sot kryeministrit. Kjo është parada e 8 që ne zhvillojmë, dhe në asnjë paradë nuk keni pasur guximin të dilni dhe të ecni pranë LGBT, të cilët janë qytetarët tuaj, taksapaguesit tuaj, dhe janë pjesë e kësaj shoqërie", tha Xheni Karaj.

Mesazhi i tyre është i qartë, kërkojnë hapësira për të jetuar të lirë me zgjedhjet e tyre. Ndërsa  nuk kanë munguar as mesazhet inkurajuese ndaj atyre që ende jetojnë të mbyllur, të dhunuar, apo të paragjykuar, nga shoqëria.

“Në radhë të parë nëse doni të dilni nga guaska dhe të jetoni jetën që jepet vetëm njëherë, doni ta shijoni të plotë, filloni doni veten. Dashuria për veten ndihmon të dilni nga guaska. “ Edhe kur të jeni të rrëzuar, edhe kur të jeni të vrarë, buzëqeshni.”, shprehen mbështetës së komunitetit.

 “Jam këtu për t’i dhënë mbështetje LGBT. Kam ardhur nga Sarajeva enkas për ta.”

“Mesazhi është që të jesh vetvetja, pavarësisht se kostot mund të jenë kosto super të larta”.

Kjo është parada e 8 e zhvilluar në Tiranë në ditën kombëtare të LGBT. Në këtë paradë morën pjesë aktivistë LGBTI nga i gjithë rajoni, mbështetës, aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit LGBTI nga Shqipëria, por edhe qytetarë të thjeshtë. Protesta i tyre është garantuar edhe nga uniformat blu, të cilat i kanë shoqëruar përgjatë gjithë marshimit, duke mundësuar lirimin e rrugëve nga qarkullimi i automjeteve.

Ata kanë parakaluar te bulevardi “Dëshmorët e Kombit” për të pedaluar dhe apeluar në Ditën Ndërkombëtare Kundër Homofobisë dhe Transfobisë.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • jesicca: 08/03/2021 07:10

  pershendetjen shqiptare

  Përgjigju
 • Berat: 18/05/2019 20:31

  O te dhjefsha guacken un ty

  Përgjigju
 • [email protected]: 18/05/2019 16:54

  Me ne fund edhe te ne pjesa gay e shoqerise ndihet e lire te shpreh haptas identitetin e vet. Neve nuk jemi intolerant si popull dhe kjo eshte nje nga provat.

  Përgjigju
 • Populli: 18/05/2019 16:26

  Hahahahah..sa kam qesh Me kete komentin e dhise ..po keta lindin cjap po Me ndjenja dhije

  Përgjigju
 • Kalsiander: 18/05/2019 15:50

  Nuk ka asgje ketu obobo fundi botes. Eshte nje realitet që nuk mund te fshihet dhe nuk mund te denohet. Nuk jemi ne diktature apo vend islamik. Eshte pjesa e shoqeris më paqedashje dhe kaq. So what???? Njeqind here me mire keta te manifestojn sesa ata horrat e PDs që krijojn dhunë dhe destabilizim.

  Përgjigju
 • Urdheroooi: 18/05/2019 15:47

  Nese ju keni preferencat qe keni,shume mire,vazhdoni,qwjf te kini.Ama keto viktimizimet se ju shkilen te drejtat e terr verr,vetem qe te merrni fonde te ndryshme,nuk hahen as me vaj e as me uthull. Ne Shqiperi ju beni jeten tuaj e nuk ju ngacmon njeri,perkundrazi,ju shpesh ju diktoheni njerezve hetero,qe t'ju impononi qendrimet e qejfet tuaja. E keshtu beheni ju diskriminues te pjeses tjeter. Per me teper,tek ju nuk I ka syte askush per aq kohe sa ju filluat edhe luften mes llojit,kur iu versulet homos me te drejte qe ka Shqiperia,Elton Ilirjanit,apo e harruat???? Lerini brockullat se ky vend ka aq halle per te zgjidhur e nuk po I zgjidh dot,kurse ju beni si viktima,kur nuk jeni e nuk trajtoheni ashtu. Keru ju keni edhe pune te superpaguara,kur ka familje qe jetojne nen minimumin jetik. Perpara femijeve pa strehe e pa mbrojtje,apo pa buke,ju jeni ca snobe te shtirur si viktima....

  Përgjigju
 • KritikAbsolut: 18/05/2019 14:26

  U djegshi me benzin more pisllek i shoqerise. Ju bashke me ate qe u dha legjitimitet dhe u beri te ndjeheni te sigurte rrethuar me polici.

  Përgjigju
  • KritikAbsolut: 18/05/2019 18:50

   Shoku; ti keshillon qe te mos paragjykoj nderkohe po ben te kunderten. Fjala "pisllek" hyn ne zhargonin e fjalorit shqiptar nga ku shpjegohet dhe ne fjalorin shqip-shqip te akademise se shkencave dhe seshte faji im kur ne standartizimin e gjuhes shqipe ne 1908 u fut ne fjalor. (Por meqe e paske inatin me turkun spo e marr personale) Paragjykimi nis ne momentin kur hareja e tyre shumengjyreshe dhe puthjet e tyre ne publik bezdisin ambjentin ku pleqte, prinderit dhe femijet mundohen te kalojne disa ore ne jeshillekun e parkut. Pikerisht kjo me bezdis dhe ky eshte mendimi im, nqs ti se ke problem pune per ty.

  • shoku: 18/05/2019 15:54

   Mos paragjykoni ata kane jeten e tyre nuk i prishin pune njeriu, Pisllek eshte fjale Turke dhe per kete ju ka lene Turqia 100 vjet mbrapa o KritikAbsolut qe kritiko veten njehere pastaj tjeret, sa per dijeni nuk jam pjese e tyre por nuk i paragjykoj se cfare bejne, sic disa kane pjese te jetes bixhozin, llotot, drogen, vrasjet, ata kane te tyren.

 • Xxx: 18/05/2019 14:25

  Kulmi degjenerimit nuk e di cfare bejne kto istitucionet fetare edhe kafshet qe skane zhvillimin njerezor nuk harrijne te bejne sex ne te njejtin sex per shembull dhia me dhine nuk ngaterohen me njera tjetren por shkon dhe ferkohet me cjapin

  Përgjigju
  • Mos o zot: 18/05/2019 15:17

   Hahahahahah @ xxx Po kta kan lind dhi o vlla ndaj ven te cjapi

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj